De 'Ramp op de in 1897 Ary Ceelen In de vóóroorlogse jaren logeerde ik tijdens de schoolvakanties dikwijls in Vlissingen bij mijn grootmoeder, de weduwe Dora de Jonge-Visser. Zij had een oude woning in de Oranjestraat. Ze kon goed dramatische zeemansverhalen ver tellen waarbij je de zeilen hoorde klapperen in de wind. Sloeproeiers van het Belgische en Nederlandse loodswezen in actie, ca. 1910. (foto Dert) Een van die verhalen was de ramp met een Nederlandse loodssloep (in 1897) op de ree- de voor Vlissingen, waarbij mijn grootvader, Pieter de Jonge, was verdronken. De 'kleurrijke' vertelsels van mijn grootmoe der werden door de jaren heen nogal gero mantiseerd, maar wat er vroeger eigenlijk precies met mijn grootvader was gebeurd is mij toen nooit duidelijk geworden. Totdat ik als 'vutter' tijd kreeg om een en ander eens uit te zoeken. Zwervend door krantenartike len uit die tijd in het archief van de PZC, speurend naar oude foto's in het Ge meentearchief en via een belegen perso neelsdossier in het archief van het Loodswezen, werd het beeld van de 'Ramp' ineens helder. Na ruim honderd jaar is het misschien toch wel aardig om het 'ware ver haal' eens te vertellen. Daar drijft een lijk!... Maar eerst even een paar details uit het fan tasierijke verhaal zoals mijn grootmoeder het vertelde: '...je grootvader was een sterke man die graag loods wilde worden zoals zijn broer Markus. Hij kon goed zwemmen en juist daarom is hij verdronken, want ze heb ben eerst de mensen gered die niet konden zwemmend). Hij probeerde nog naar het 14 Den Spiegel, april 1998

Den Spiegel | 1998 | | pagina 14