Adriaen van de Venne: De aankomst van Frederik V van de Palts en Elisabeth Stuart te Vlissingen, 1613 Rijksprentenkabinet, Rijksmuseum Rotterdam lijk in 1623. Niet bekend is in wiens opdracht of voor welke gelegenheid dit is geschied. De herkomst van het schilderij valt slechts terug te voeren tot circa 1750 wanneer het wordt vermeld in een manu script van Pieter Langendijk, waarin hij een beschrijving geeft van de schilderijen in het Prinsenhof te Haarlem. Hij noemt het fou tief de 'Aankomst van de Graaf van Leycester te Vlissingen'. Na wat omzwervin gen komt het schilderij in 1913 in het Frans Halsmuseum, waar het zich nog steeds bevindt. Voor 1750 is nog geen spoor van het schilde rij gevonden. Opmerkelijk is echter dat bij de restauratie die plaats vond van 1979 tot 1983 is gebleken dat de vlag van de stad Haarlem op een van de kleinere schepen een overschildering is die uit de tijd zelf dateert. Hetzelfde geldt voor de sloep met het stads wapen van Haarlem. Onder de vlag met het stadswapen van Haarlem blijkt de vlag van Vlissingen te zijn geschilderd. Het overschil deren van de stadsvlag van Vlissingen met het wapen van Haarlem zou kunnen wijzen op een doelbewuste verandering die door Hendrick Vroom of een ander, kan zijn aan gebracht om de stad Haarlem bij deze voor stelling te betrekken. De vlag is op een dui delijk in het oog springend schip op de voor grond geschilderd. Daar zit wel degelijk een bedoeling achter. Is het schilderij door de stad Vlissingen als geschenk bedoeld geweest maar nooit afge leverd Er komen namelijk zoveel kleine schepen met de vlag van Vlissingen op voor. Dit is echter niet meer na te gaan in de archieven van Zeeland, aangezien die verlo ren zijn gegaan bij het bombardement van Middelburg in de tweede Wereldoorlog. Zouden de koning en de koningin van Bohemen die in 1623 als ballingen in Den Haag verbleven Hendrick Vroom de opdracht hebben verstrekt, om de stad Vlissingen te danken voor de eervolle ont vangst Zouden zij Vroom, toen het schilderij vol tooid was niet hebben betaald Ze hadden immers grote schulden Mogelijk heeft een Haarlemse instelling het schilderij toen aangekocht en zou voor dit doel een sloep met het wapen van Haarlem zijn ingeschilderd en een Haarlemse vlag op het schip in de voorgrond zijn aangebracht. Zo zijn er nog een aantal andere vragen en vermoedens, maar een definitief antwoord hierop kan pas worden gegeven indien er documenten worden gevonden waaruit onomstotelijk valt op te maken voor wie het schilderij bestemd was. Bron: uitgave 'Kijken in het Frans Halsmuseum en de HallenExtra. dec. 1983 - no.9. 10 Den Spiegel, juli 1998

Den Spiegel | 1998 | | pagina 10