Charles Ludovicus Dert retoucheert het 'Handelsmerk' van Foto Dert. Zijn zoon Johannes Marinus stond achter de camera 'spreekmachines' werden verkocht. Inmiddels was ook de fotografie binnen de onderneming een vaste waarde geworden, waarbij de nieuwste snuljes op fotogebied konden worden toegepast. In 1912 werd bij voorbeeld de afdeling 'snelfotografie' opge richt die binnen tien minuten een portretfo to kon produceren. Charles Ludovicus Dert begon in 1921 als zelfstandig ondernemer nadat hij in 1920 in het huwelijk was getreden met Willemina Christina Verhoeff. Het volgende jaar open de hij in pand Nieuwendijk 35 een speciaal zaak in geluidsapparatuur en grammofoon platen. De kwaliteit van de geluidsappara tuur begon zich te verbeteren en in 1925 adverteerde hij trots met zijn 'Edison-salon'. Met gebruikmaking van de nieuwe appara tuur was immers de hinderlijke neusklank verdwenen, waardoor het luisteren naar grammofoonplaten een genot werd in plaats van een kwelling, aldus de tekst van de advertentie. Het bleek een succesformule en de afdeling tabakswaren kon worden afge stoten. Tijdens de Tweede Wereldoorlog raakten ook de bedrijfspanden van Dert zwaar beschadigd. Desondanks ging de bedrijfs voering gewoon door, zij het provis orisch. In 1948 vond de feestelijke opening plaats van de ver bouwde winkel aan de Nieuwen dijk en een jaar daarop kwam zoon Johannes Marinus definitief in de zaak werken. Deze laatste trad in 1957 in het huwe lijk met Ali de Bie, die eveneens de gelederen in de winkel kwam ver sterken. Het pand Nieu wendijk 37 werd in 1962 aan de zaak toegevoegd en in 1972 werd gestart met een driefasen-bouwplan hetgeen in 1975 resul teerde in een geheel vernieuwde hifi-afde- ling, een platenkelder en een foto- en filmaf deling. De laatste grootschalige verbouwing vond in 1979 plaats toen de voormalige win kel van de fa. Daalhuizen (Nieuwendijk 39) kon worden aangekocht. In 1987 vond de grootscheepse viering plaats van het 100-jarig bestaan van het bedrijf, dat op 15 februari 1997 definitief haar deuren sloot. De tentoonstelling Op vrijdag 19 juni jl. vond de officiële ope ning plaats van de tentoonstelling getiteld 'Foto Dert Vlissingen - Drie generaties foto grafie'. In het Gemeentearchief Vlissingen - Infor matiecentrum Stadsgeschiedenis is deze tentoonstelling op werkdagen van 9.00 - 16.30 uur tot en met 19 november 1998 gratis te bezichtigen. Uit de enorme negatievenverzameling is een selectie samengesteld van ca. 200 foto's over een groot aantal onderwerpen zoals visserij, scheepsrampen, stadsbeelden, havens enz. Er zijn tevens diverse camera's tentoonge steld waarmee de prachtige foto's in de diverse perioden zijn gemaakt. Den Spiegel, juli 1998 15

Den Spiegel | 1998 | | pagina 15