De vriendenreis op 18 en 25 april 1998 M.H.Punt De reis ging naar de historische stad Leuven. Ook dit jaar lag de organisatie van de twee reizen in handen van mevr. Wandel en dhr. Speckens, beiden bestuurslid van onze Vereniging. De programma 's voor beide dagen waren niet gelijk, omdat na vaststelling bleek dat een programmaonderdeel niet kon doorgaan. Dit gaf de organisatoren extra werk. Zij zijn er weer in geslaagd om ons een zeer interessant en gevarieerd programma voor te schotelen en te laten beleven. Hulde en mijn dank! Wat stond er op het programma? 18 april: Na aankomst koffie en gebak, de pas gerestaureerde Kathedraal en Stadhuis bezichtigen, lunch en daarna naar de Abdij van Park, het Begijnhof en een gezellige bar (buiten het programma). 25 april: Tot en met de lunch hetzelfde pro gramma als op 18 april. Daarna naar het kasteel van Marnix de Sint Aldegonde in Bornem en ten slotte naar het Sas van het kasteel. Beide keren waren de weergoden ons goed gezind. Bij vertrek en onderweg: regen. Zodra wij echter de bus uitstapten was het niet alleen droog, maar ook vaak zonnig! Het was zelfs zo goed gepland dat het regen de tijdens de lunch op 25 april!! De busreis verliep perfect. Om de reistijd aangenaam door te brengen was er koffie en een film over België. Helaas was op 18 april de video kapot, op 25 april was deze weer gemaakt. Niet alleen Leuven kwam op het scherm, maar ook andere steden. Op het moment dat de beiaard van Mechelen was te horen via de video, konden wij vanuit de bus de toren van Mechelen zien (wat een timing)! In Leuven 'in de rij' naar de Grote Markt. Wij waren dan, in zo'n vreemde stad als 'Vrienden' zo braaf dat wij keurig 'in de rij' bleven wachten toen Janny bij het VW de tickets ophaalde. Na de koffie hebben wij genoten, met uitleg van gidsen, van het moois dat de Kathedraal en het Stadhuis te bieden hebben. Leuven viert dit jaar haar 750-jarig bestaan, vandaar dat alles in zo'n perfecte staat verkeert. Leuven had niet alleen te lijden van de tand des tijds, maar ook van diverse oorlogen. Vooral in de twee wereldoorlogen werden heel wat historische gebouwen verwoest. Toch is daar niets meer van te zien. Met zeer veel gevoel voor hun historie zijn de waardevolle gebouwen weer in oude glorie hersteld. Leuven is een stad met een oude universi teit. 'Oud' omdat het de oudste is van België (Erasmus kwam hier vaak) en 'oud' omdat de verschillende faculteiten zich bevinden in vaak historische gebouwen, door de hele stad verspreid en niet in moderne hoge gebouwen.In de Lakenhal bv. bevindt zich de administratie, maar ook de aula van de universiteit. Het Stadhuis is indrukwekkend. De gevel is versierd met honderden beelden, naast bij belse figuren ook figuren die van belang waren voor de stad: op een zijtoren bv. Napoleon. De bestuurders van de stad werken in een statige omgeving, ook hier weer uitingen van een rijke historie. Op 25 april konden wij het Stadhuis echter niet binnen: de ont snapping van Dutroux in die week was daar de oorzaak van. Tot 24 april was dhr. Tobback burgemeester van Leuven. Het gebouw werd nu gebruikt voor interviews en TV-opnames. 16 Den Spiegel, juli 1998

Den Spiegel | 1998 | | pagina 16