De bibliotheek van de Abdij van Park te Leuven. Foto W. Plas De Abdij van Park is een groot complex met gebouwen, waarin nog slechts negen Norbertijnen permanent wonen. De vele deurtjes in de gang bij de slaapvertrekken getuigen van andere tijden. De oude geschriften boeken in de biblio theek mogen alleen op afspraak en onder toeziend oog van een monnik worden inge zien. Een wandeling door het Begijnhof, ook gerestaureerd, geeft je de indruk ver in de tijd terug te gaan. Het dient nu als huisves ting voor studenten en hoogleraren. Nisjes in de muren herinneren aan een andere tijd. Het middagprogramma van de 25-ste april bracht ons naar het kasteel in Bornem. De graaf, himself, was niet aanwezig. Wij wer den rondgeleid door twee dames die net de voorjaarsschoonmaak van het kasteel ach ter de rug hadden. Het was er dan ook 'spie and span'. Het kasteel ligt aan de Oude Schelde. Deze afgesloten rivierarm dient als een zeer grote waterpartij rond het kasteel en in het domein. Sinds 1780 is het domein in handen van het geslacht de Marnix (voor vader was Philips de Marnix, 1538-1598, van ons volkslied). In de vorige eeuw is het kasteel herbouwd in sierlijke neogotische stijl. In het helemaal ingerichte kasteel is een mooie verzameling schilderijen, Chinees porcelein en kant werk. Wat dit laatste betreft hingen er ook foto's van dames die dit kantwerk droegen. De prachtige bibliotheek heeft handschrif ten boeken in diverse talen. In het souter rain is een gang ingericht met materialen en geschriften uit de tijd van Philips. In een bijgebouw bevindt zich een groot aan tal koetsen in een perfecte staat: gerestau reerd en met wel zeven laklagen. Op hoogtijdagen gaat de graaf uit rijden met een koets met een of meerdere paarden. Het lederen tuig hing gerangschikt en ook weer zo schoon en als nieuw in de tuigka mer. Hierna bracht de bus ons bij het Sas van het kasteel, waar wij wat konden drinken en onze handen wassen, want op het grote kas teel was daar geen mogelijkheid voor. Het Sas is een oude, niet meer in gebruik zijnde sluis. Toen de Oude Schelde geen verbinding Den Spiegel, juli 1998 17

Den Spiegel | 1998 | | pagina 17