Gezocht!! ning werd in de tweede helft van de vorige eeuw ook de nachtvaart voor stoomschepen naar en van zeehavens mogelijk. Voor het 'aanlopen' van Maas en Schelde en ten behoeve van de doorgaande vaart, lagen er van 1858 tot 1994 ter dekking van de ban ken voor onze kust lichtschepen voor anker. Al die jaren heeft er bij de Noord-Hinder Bank een lichtschip gelegen. In 1994 werd de no.12 'Noord-Hinder' ver vangen door een grote lichtboei, de 'NHR'. Lichtschip no. 12 'Noord-Hinder' werd naar Hellevoetsluis gesleept waar het nu door vrijwilligers ingericht wordt als museum schip. Zo wordt dit lichtschip een maritiem cultuur-historisch object in het nautisch kwartier aldaar. Deze tentoonstelling is gedurende het toeris tenseizoen te bezichtigen in de Sint Jacobskerk. De Oudheidkamer Sint Aldegonde zoekt een TAFELBEL, afkomstig uit het kasteel West-Souburgh Sint Aldegonde, met het doel deze te kunnen tonen op een exposi tie die georganiseerd wordt in de kelder van 'Het Park-Sint Aldegonde'in decem ber van dit jaar, ter gelegenheid van de herdenking van de 400-ste sterfdag van Ph ilips Marnix van Sint Aldegonde. Deze tafelbel, die vermoedelijk nog in particulier bezit is en in 1810 gevonden werd op de plek waar het kasteel te West-Souburg heeft gestaan, wordt vermeld in het boekje 'Geschied- en Oudheidkundige Wandelingen door het eiland Walcheren'door Joh. AB Utrecht Dresselhuis. Uitgegeven door de Gebroeders Abrahams te Middelburg in 1842. Op bladzijde 73 staat het volgende vermeld: 'doch bij het wegruimen der bouwvallen heeft men, tenjare 1810, eene metalen tafelbel gevonden met het jaartal 1454, die wettigt gedurende des Keizers verblijf alhier reeds is gebruikt gewor den. Zij is thans in het bezit van den heer A. Ruysch te Vlissingen.' Oudheidkamer Aldegonde p/a Zuiderbaan 29 4386 CK West-Souburg tel./fax 0118-466725 22 Den Spiegel, juli 1998

Den Spiegel | 1998 | | pagina 22