De Aankomst van Frederik van de Palts en zijn gemalin Elisabeth Stuart te Vlissingen A.A. Noest. Met veel vertoon waren Frederik V van de Palts en Elisabeth Stuart op 14 januari 1613 onder grote plechtigheden in Londen getrouwd. Frederik, een kleinzoon van Willem de Zwijger, was toen zestien jaar oud en zijn echtgenote slechts drie dagen jonger. Het was vooral prins Maurits die zich, mede om dynastieke redenen, voor dit huwelijk had ingezet door in 1612 een gezantschap naar Londen te sturen om voor zijn neef de hand van Elisabeth te vragen. Door het huwelijk met een Engelse prinses hoopte men de banden met Engeland nauwer aan te halen. Bovendien nam Frederik als keur vorst van het Duitse Rijk een belangrijke positie in, want zijn grondgebied de Palts lag op het grensgebied van de protestantse en katholieke landen en diende als buffer om de eventuele machtsuitbreiding van de katholieke Habsburgers te breidelen. Na de plechtigheden in Londen vertrok het jonge echtpaar naar Margate aan de zuid oostkust van Engeland en scheepte zich met een uitgebreid gevolg in op het admiraals schip de Prince Royal voor de overtocht naar het vasteland. Op 25 april vertrokken zij met een eskader van zeven schepen naar Vlissingen. Toen de schepen via Oostende ter hoogte van Sluis waren gekomen, scheepten de prinsen Maurits, Frederik Hendrik en hun neef, de prins van Portugal zich in om het jonge echtpaar tegemoet te varen. Drie mij len voor de kust van Vlissingen gingen de schepen voor anker en stapten de prinsen ter begroeting aan boord van de Prince Royal. Daarna werd gezamelijk het avond maal gebruikt waarbij beurtelings op de gezondheid van Jacobus I, de koning van England en op die van de Paltsgraaf en prins Maurits werd geklonken en gedronken onder het afgaan van saluutschoten. De prinsen overnachtten aan boord en gin gen de volgende ochtend met de Paltsgraaf en prinses Elisabeth aan boord van de Engelse statiesloep die hen naar de stad Vlissingen bracht. Daar werden de vorstelij ke personen ontvangen door de Staten van Zeeland en werden ondergebracht in het prinselijk verblijf van prins Maurits waar ook een groot diner plaatsvond met veel heildronken. i i i Z 9 - 1I- UW Het Prinsenhuis, gelegen zuidoostelijk van de Pottekaai, nu hoek Emmastraat/ Hendrikstraat, ca 1650. Foto GAV Na enkele maanden in de Nederlanden te hebben doorgebracht waar zij de Hollandse steden bezochten en overladen werden met eerbewijzen en geschenken, resideerden Frederik en Elisabeth de eerste jaren in Heidelberg. Den Spiegel, juli 1998 7

Den Spiegel | 1998 | | pagina 7