De enige havenstad Over de ligging van Vlissingen Matthijn de Boer Dit artikel is misschien beschouwender van aard dan te doen gebruikelijk in een tijdschrift van Vrienden van een stedelijk museum en gemeentearchief. Een impressie van een buitenstaander. Waar bevond hij zich precies? Het waren kleine woninkjes in dit straatje; nieuw, of tenminste gerenoveerd. Achter de volgende straat rees het bejaardentehuis hoog boven de rode daakjes uit. Daarachter was de zee. Hij bevond zich in de kom van de binnen stad, tussen de boulevardflats en het park in. Dit was de witte plek op zijn persoonlijke stadsplattegrond; het vacuum tussen de veelvuldig gefrequenteerde kroegen en de boulevard. Het was het centrum van de bin nenstad en toch volkomen leeg in zijn geheu gen. Een zeepbel. Doorgeprikt. Hij was er nu, zomaar, opeens. Hoe heette deze straat eigenlijk? Vluchtig keek hij om zich heen en zag op de straathoek een blauw bordje met de straatnaam. 'Modderstraat' stond er in witte letters. Zo fris op het kobaltblauw van het emaillen plaatje leek het de eigen naam te ontkrachten. Gerard probeerde zich de oude stadsplattegrond uit de glorietijd voor de geest te halen. Modderstraat? Ja, die bestond toen al. Maar dan moest verderop het oude stadhuis hebben gestaan, voordat het bij het bombardement aan het begin van de vorige eeuw vernield werd. De brandende kogels zouden een leegte achtergelaten moe ten hebben, een pleintje of zo. Met een hup pelpas snelde hij naar het eind van de straat. Bij het politiebureau, erachter nog, daar moest het ongeveer liggen. Het stratenplan leek hem nog intact, hetzelfde als een paar eeuwen geleden. Vandaar ook dat alles klein en smal was. Nooit eerder bij stilgestaan. Dit was, ondanks de nieuwe huisjes, de oudste plek van de havenplaats. Zo stil, zo gewoon, en toch zo bijzonder. Beschut achter de hoge boulevardpanden. De Slijkstraat gezien in de Noordelijke richting met op de achtergrond de molen aan de kaaskade, ca 1900. Foto GAV 2 Den Spiegel, juli 1998

Den Spiegel | 1998 | | pagina 2