Aan het begin van de straat lag een pleintje. Zijn kennis van oude stadsplattegronden had hem naar de juiste plaats geleid. Het open plaatsje lag voor een donker, bakstenen gebouw. Groter dan de huizen eromheen, maar toch nog klein. Het was een school. Op het pleintje bevonden zich een schommel en een zandbak. Daar waar eens het schitte rend gedecoreerde stadhuis van de machtige havenplaats stond speelden nu kinderen bij een verroeste schommel. Al die tijd had dit buurtje bestaan, onopgemerkt als in een winterslaap om de krachten niet te verspil len en zo langer mee te kunnen gaan. En hij wist van het bestaan niet af. Wel op papier, op kaarten waar het nog het bruisende cen trum van een grote handelsstad was. Maar niet in het heden. Dezelfde straten, dezelfde straatnamen zelfs, maar opnieuw bebouwd. De gouden eeuw plotsklaps door het heden weggevaagd. Van een architectonisch juweel naar een verlaten schoolpleintje. Het roem rijke verleden verdampt als sneeuw onder de zon. Als het skelet van een zeeman dat eeu wen in de koude donkerte van een gezonken schip in alle rust op de zeebodem had gele gen en spontaan tot stof verviel zodra het wrak door archeologen boven water werd gehaald. Uit: 'Havenstad' 'Ik haatte mijn stad om alle vernederingen, pesterijen en verschrikkingen die er in mijn jeugd hebben plaatsgevonden'. Geert van Oorschot was onder zijn pseudoniem R.J. Peskens niet bepaald lovend over zijn geboorteplaats. Vlissingen was ook niets. Armoede en verval heersten in deze haven stad in de periferie van het land. Maar het leverde wel mooie literatuur op. Ook kapi tein Lobatsjov zag in het literaire juweeltje 'Zwarte Netten' van de Oekraiense schrijver Paustovski het verval van Vlissingen. En hij had er een verklaring voor: Vlissingen was een zeehaven en zeehavens herbergden de meest vergankelijke steden. 'Havens verzan den of worden verzwolgen door de zee, en er is geen kracht die die beweging keren kan'. Hij had gelijk. Vlissingen heeft het meege maakt; opkomst, hoogtij en neergang. Maar dat was Vlissingen destijds. Wat is Vlissin gen nu? Het Bellamypark, 1974. Foto A. van Wyngen Den Spiegel, juli 1998 3

Den Spiegel | 1998 | | pagina 3