Van de Phoenix, de Cycloop en de Sambre. J.F. Schütz als documentalist. f J.H.F. Schwartz Tijdens de tentoonstelling 'De Zomer van Schütz' in het Stedelijk Museum zijn momenteel drie schilderijen van marineschepen te zien die J.F. Schütz schilderde in opdracht van twee Vlissingse marineofficieren. Zij zagen graag een waarheids getrouwe afbeelding van een belangrijk schip uit hun militaire carrière aan de muur hangen. Daarom zien we in deze drie schilderijen vooral het beeld van de opdrachtgevers, de kunstenaar fungeerde hier eerder als documentalist. Door onderzoek naar de levensloop van de opdrachtgevers en de afgebeelde schepen kon, in tegenstelling tot vrijwel alle andere werken van de familie Schütz, meer achter haald worden over de schepen en de omstandigheden waarin de schilder hen vast legde. In het achterste deel van een zaal van het Stedelijk Museum wordt de bezoeker op een tekstbord aangesproken door luitenant-ter- zee le klasse Herman Dirk Slegt. Hij vertelt dat hij op bezoek is geweest bij Jan Frederik Schütz om hem opdracht te geven tot het schilderen van twee voor hem indrukwek kende gebeurtenissen uit zijn loopbaan. In 1848 was hij betrokken bij een aanval van het raderstoomschip Phoenix op zeerovers in de Indische wateren, in 1855 verdronk hij bijna bij de stranding van het raderstoom schip Cycloop op het strand van Zandvoort. Een andere opdrachtgever, kapitein-ter-zee Willem Adriaan de Gelder, liet een minder heldhaftig tafereel vastleggen. Als comman dant van het in Vlissingen gestationeerde wachtschip Sambre liet hij Schütz een schil derij maken van zijn schip, rustig ten anker liggend op de rede van Vlissingen. Op beide opdrachtgevers en de drie schilderijen wordt in dit artikel nader ingegaan. Herman Dirk Slegt (1820-1890) Slegt werd geboren op 10 juli 1820 te Middelburg en was de oudste zoon van Jacobus Slegt, griffier van Provinciale Staten van Zeeland, en van Maria de Kanter, beiden afkomstig uit Zierikzee. Hij kreeg zijn opleiding aan het Koninklijk Instituut voor de Marine te Medemblik. In 1843, op één van zijn eerste reizen, vocht hij als adel borst ter zee le klasse op Zr. Ms. stoomoor- logsschip Phoenix tegen Maleise zeerovers. Na terugkeer in Nederland werd de inmid dels tot luitenant-ter-zee 2e klasse opge klommen Slegt geplaatst aan boord van Zr. Ms. raderstoomschip Cycloop, dat in de nieuwjaarsnacht van 1855 strandde op de kust bij Zandvoort. Onder zijn toezicht werd het schip in een vijf maanden durende ber gingsoperatie vlotgebracht. Kort daarop werd hij bevorderd tot luitenant-ter-zee le klasse. In 1858, drie jaar na de stranding van de Cycloop, liet hij Schütz deze gebeur tenis vastleggen. Pas een jaar voor hij in 1870 als kapitein-luitenant-ter-zee met pen sioen ging, liet hij hem ook het gevecht van de Phoenix uit 1843 schilderen. Beide r' ■*- H.D. Slegt, oktober 1887. (Rijksarchief in Zeeland, Zelandia lllustrata van het Zeeuws Genootschap, cat.nrTV 154-123) Den Spiegel, oktober 1998 19

Den Spiegel | 1998 | | pagina 19