gebeurtenissen heeft Schütz dramatisch en waarschijnlijk naar tevredenheid van opdrachtgever uitgebeeld. Toen Slegt in 1884 zijn testament liet opmaken, nam hij hierin nadrukkelijk de twee schilderijen op en lega teerde ze aan het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen.Na zijn pensioen ging Slegt in Vlissingen wonen. Hij werd o.a. lid van het Bestuur der Godshuizen en van de plaat selijke schoolcommissie en werd actief in het Zeeuws Genootschap. Na de dood van zijn vrouw verhuisde hij naar Middelburg waar hij op 15 mei 1890 overleed. Het Zeeuws Genootschap gaf de schilderijen van de Phoenix en de Cycloop een plaats in de ver gaderzaal. Thans zijn ze in beheer bij het Zeeuws Museum. De Phoenix (1836-1863) De Phoenix werd tussen 1834 en 1836 gebouwd op de Marinewerf in Rotterdam. Het schip stond geclassificeerd als 'stoom oorlogsschip', later als 'raderstoomschip 3e klasse'. Het was 39 meter lang, 8,40 meter breed, had een diepgang van vier meter en was bewapend met zeven stukken. Van de stoommachines van dit schip wordt gezegd dat het de eerste in Nederland voor oorlogs schepen vervaardigde stoommachines waren. Na de oplevering vertrok het schip in 1838 naar Nederlands-Indië ter versterking van de aldaar gestationeerde marinesche pen. Al enige tijd waren in de Indische wate ren zeerovers actief. Diverse Nederlandse marineschepen kregen opdracht deze op te sporen en onschadelijk te maken. Ook de Phoenixonder bevel van luitenant-ter-zee J.W. Stoll, voer op 4 novem ber 1843 uit vanaf de rede van Sumanap om Straat Madura (ten noordoosten van Java) te doorkruisen. Op zondag 12 november kreeg men bij Poelau Lawak zes prauwen in zicht waarvan de zeilen geborgen waren en de bemanningen zo snel mogelijk roeiden om de Phoenix voor te blijven. Nadat de Phoenix de prauwen had ingehaald, loste het met de stuurboord-batterij en het 60-ponder kanon enkele schoten met schroot op de nog steeds voortroeiende prauwen en probeerde het de hoofdprauw te overvaren en de grond in te boren. Precies dit moment heeft Schütz uit gebeeld. Deze manoeuvre werd enkele malen herhaald zodat al snel twee prauwen in zin kende toestand door de rovers werden verla ten. Maar de bemanningen van de overige prauwen gaven niet zomaar op. Dankzij hun behendigheid met werpspiesen vielen er ook aan de zijde van de Phoenix enkele gewon den. Bij dit gevecht was Herman Dirk Slegt commandant van de gewapende sloepen van de Phoenix. De bemanningen van de sloepen vernietigden de prauwen, schoten de zeero vers neer of namen hen gevangen en redden Zr. Ms. stoomoorlogsschip Phoenix aangevallen door Maleise zeerovers op 12 november 1843, schilderij door J.F. Schütz, 1869. (Zeeuws Museum, bruikleen Zeeuws Genootschap) 20 Den Spiegel, oktober 1998

Den Spiegel | 1998 | | pagina 20