'Maayken Jans' op de Oranjedijk (fotobewerking Jeroen Priester) Een voor-stel Sinds vele jaren staat er op de Nieuwendijk een fraai bronzen beeld van een vrouw die een zoekende blik werpt naar de verre kim. Nimmer is deze beeltenis geassocieerd met welke zeemansvrouw dan ook. Sinds ik ech ter door archiefonderzoek Maayken leerde kennen, is dit voor mij het beeld van deze zo bijzondere Vlissingse vrouw. Het werd gemaakt door de bekende Vlissingse kunste naar Herman Bisschop. Hij zal tijdens de totstandkoming van dit kunstwerk niet gedacht hebben aan Maayken Evertsen, moeder en grootmoeder van de Zeeuwse admiralen. Want alleen zeehelden worden immers in brons gegoten en op een sokkel geplaatst. Maayken is, hoe wrang ook, in de vergetelheid geraakt en wat doen we eraan? Hoe eenvoudig is het niet bij dit fraaie bron zen beeld, zo verscholen onder het geboomte aan de Nieuwendijk, te denken aan Maayken en haar verdiensten als moeder en grootmoeder, maar ook haar werkzaamhe den voor de Zeeuwse Admiraliteit. Terwijl haar ruime rok uitwaaiert, tuurt ze met opgeheven hoofd naar de verre kim, zoekend naar het schip van haar man of zoon. Zo moet zij op de vestingwallen gestaan heb ben, nu bijna vier eeuwen geleden. Ook kun nen we haar in deze pose zien als Maayken die met gezwinde pas langs de Vlissingse kades loopt. Honderd jaar geleden, in 1894 om precies te zijn, verplaatsten de Vlissingers het standbeeld van Michiel de Ruyter naar de Boulevard, de plaats waar hij nu staat. De achtergrondgedachte hierbij was dat dit voor het beeld een toepasselij ker locatie was; meer in het oog springend. Voorstel is nu om ook Maayken te verplaat sen; haar meer in beeld te brengen. Een plaats waar de fraaie lijnen van dit beeld beter uitkomen, namelijk op de inmiddels zo druk bezochte Oranjedijk, waar nog vol doende ruimte is. Een waardiger plaats voor een vrouw die in de maritieme geschiedenis van haar geboorteplaats zo'n voorname rol vervulde. Op een plaquette kan dan haar naam genoemd worden en iets over haar leven vermeld worden. Geraadpleegde archieven: Gemeentearchief Vlissingen (GAV) Rijksarchief Zeeland te Middelburg (RAZ) Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage (ARA) Den Spiegel, oktober 1998 5

Den Spiegel | 1998 | | pagina 5