heidsdiensten maken gebruik van deze wijze van communicatie. Via het Vlissingse corres pondentiebureau worden gedurende die maanden circa 8100 stukken verzonden en circa 2100 ontvangen en gedistribueerd. Het informatie- en correspondentiebureau wordt op 1 januari 1945 gevestigd in het pand Badhuisstraat 13. Vooral door het steeds toenemen van het Rode Kruisverkeer met Engeland, worden steeds meer brieven door het bureau verwerkt. De uitgaande post bestemd voor Engeland wordt geadresseerd aan The Netherlands Red Cross Society in Londen en wordt in een verzegelde envelop pe door het loodswezen ter plaatse afgele verd. Ontduiking van de censuur is dit niet. In Londen worden alle brieven gecontro leerd. Half april 1945 is duidelijk vooruitgang te bespeuren in de krijgsverrichtingen. Grote gedeelten van ons land worden bevrijd. De drang tot corresponderen neemt dan nog toe. Het lokaaltje in de Badhuisstraat wordt te klein en het informatiebureau van de Vlis singse afdeling van het Rode Kruis verhuist naar het H.A.R.K. (Hulp Actie Rode Kruis) gebouw aan de Nieuwendijk 39. In het hoofdstuk 'Bevrijding' uit het privé- archief van de commandant van de Trans portcolonne van het Rode Kruis H.J. Jens worden de maanden september en oktober 1944 als zeer onrustig beschreven. De Duitsers, die bij het Leopoldkanaal nog vrij lang stand houden, wor den grotendeels over Vlissin- gen teruggetrokken. Dit heeft tot gevolg dat er wekenlang de meest intensieve vliegtuig- aanvallen op de schepen in de Westerschelde worden uitge voerd. Dat de Duitsers hierbij grote verhezen lijden, kan met eigen ogen worden aan schouwd. Om de andere dag komt er 's avonds een groot transport met gewonden, de ene nacht in het Vlissingse ziekenhuis Bethesda, de andere nacht in de operatie bunker bij het Vlissingse sta tion. Deze transporten be staan uit meer dan honderd zwaar gewonde soldaten. Bij binnenkomst moeten ze on middellijk geopereerd wor den. De volgende ochtend vroeg, soms zelfs nog onder narcose, gaan ze per schip naar Dordrecht met de Duit se Zeereddingsdienst. In de archieven van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag staat over de postverbin ding met speciale kaarten en over de cen suur niets vermeld. Wel is bij een aanteke ning over de oorlogshandelingen in Zeeuws- Vlaanderen geschreven dat de berichtgeving tussen de plaatsen onderling zo goed moge lijk verzorgd wordt. Ook naar Vlissingen wordt post verzonden en van daaruit be staan contacten met andere bestemmingen in Nederland. Onverwachte hulp wordt daarbij ontvangen van artsen van de Duitse Weermacht die, bij hun terugtocht over de Schelde, bereid zijn brieven mee te nemen. De directeur van het postkantoor van Rot terdam vermeldt in een verslag dat drie maal per week een Rode Kruisschip naar Vlissingen gaat. Ook in een circulaire uit Dordrecht van 25 oktober 1944 wordt mel ding gemaakt van een Rode Kruisboot die Afzender Adres /f Afbeelding 4 Deze briefkaart wordt op 14 november 1944 verzonden vanuit Vlissingen, via de Rode Kruis afdelingen Vlissingen, Middel burg, Zuid-Beveland-West (rood stempel over de postzegel) en Terneuzen (twee rode stempels) naar Terneuzen. De briefkaart wordt in Goes op 28 november 1944 door de PTT gestempeld. Het censuurmerk 'accoord' van 20 mm in rode kleur is ge plaatst in Vlissingen. De kaart heeft de speciale bedrukking, op de voorzijde 'Dit vak niet beschrijven'op de achterzijde 'Nederlandsche Rode Kruis- Afd. Vlissingen, Correspondentie Binnenland.' 8 Den Spiegel, januari 1999

Den Spiegel | 1999 | | pagina 10