zich schuldig aan wangedrag, bv. de matroos die eind januari in zwaar beschonken toe stand werd ingesloten. Begin maart werd op bevel van de Chef Staf der Kon. Marine een opvarende van de 'Hr Ms Ameland' in arrest gesteld en 30 maart kreeg de leiding bericht uit Geertruidenberg dat daar een matroos uit de Koning Willem III kazerne was aange houden, met in zijn bezit vijf kilogram koffie. Deze matroos werd de volgende dag opge haald en ingesloten. Zoals vermeld verleende het detachement ook onderdak aan militairen en burgers op doorreis, bv. aan een Engelse matroos die zijn schip had gemist, aan een kok van 'Hr Ms Zeefakkel', aan drie militairen uit Sluis kil, aan een militair voor 'Hr Ms Queen Wil- helmina', aan een soldaat van de pioniers- groep Breskens enz. Leden van het detachement werden ook ingezet bij begrafenissen met militaire eer, bv. op 14-2-1946 vanuit het Sint Jozefzieken huis en in maart d.a.v. bij een militaire begrafenis in Middelburg. Militair ritueel werd verder gehanteerd bij de commando-overdracht op 28-2-1946 in de vorm van een 'alle hens' en vooral op 27-2- 1946 toen de slag in de Javazee werd her dacht. De vlag ging halfstok en 's middags marcheerde men naar het standbeeld van de Ruyter. Daar werd een plechtigheid gehou den waarbij o.a. familieleden van gevalle nen, het college van B en W en de Minister van Oorlog aanwezig waren. 'Ons Genoegen' speelde treurmuziek. Nog een andere vorm van ritueel vormden de inspecties. Zoals die op 7 maart, van het komaliewant. Daar deugde niet veel van, er was te weinig en wat er was bevond zich in slechte staat. Er was trouwens meer wat niet deugde, bv. de brandstof. Die was zo slecht dat eind maart de aardappelen niet op tijd gaar waren. Je zou het niet zo verwachten, maar ook aan ontspanning werd in die tijd gedacht. In februari 1946 trad een cabaretgezelschap op dat werd ondergebracht in een nissenhut; in maart was er een tentoonstelling van de Marinevoorlichtingsdienst en in april trad de Marinierskapel op. Wie gemist kon wor den mocht erheen. Bij het detachement waren ook enkele Marva's ingedeeld, vermoedelijk de eersten die als zodanig in Vlissingen dienst hebben gedaan. Eind februari kreeg een drietal matrozen opdracht ledikanten schoon te Boulevard de Ruyter met Hotel Noordzee, ca. 1950. Een van de plaatsen waar personeel van het Marinedetachement werd ondergebracht, (foto Dert) Den Spiegel, januari 1999 13

Den Spiegel | 1999 | | pagina 15