sumse 'Corale' het bekendste werd. Niet alleen omdat de berging vele tegenslagen kende, maar meer om de monstervis die de bergers aanviel. In de strenge winter van 1962-1963 toen de Westerschelde vol ijsschotsen lag, vond een aanvaring plaats tussen de Zweedse tanker 'Avafors' en de Finse 'Alca'. Op deze laatste brak brand uit en brak in tweeën. De berging van het schip en de lading chemicaliën en stukgoed werd aan 'Van den Akker' gegund. Druk bezig met het karwei in het Nauw van Bath werden de bergers geconfronteerd met een afschuwelijke ramp. De met 18.000 ton gasolie geladen tanker 'Abadesa' raakte in aanvaring met de Panamese tanker 'Mira Flores', welke 30.000 ton crude olie aan boord had. Een vreselijke explosie volgde. De mannen van 'Van den Akker' waagden zich met hun kleine schepen in de vuurzee en konden 31 opvarenden redden. Ook in de latere jaren haalde 'Bergings bedrijf Van den Akker' regelmatig de voorpa gina's. Iedereen weet nog wel van het gif schip 'Attican Unity' (1977) of van de 'Mont Louis' (1984), die 's werelds eerste radioac tieve berging werd. De tanker 'Olympic Dream' (1987), die vlam vatte op de Westerschelde en de 'Herald of Free Enterprice' (1987), die kapseisde met ca. honderzeventig doden tot gevolg. Hannes van den Akker nam op 15 december 1967 afscheid van zijn medewerkers en opdrachtgevers. Een Vlissinger werd hij nooit.... hij verbleef soms in Hotel Royal, maar meestal in Hotel Noordzee Boulevard. Hij werd opgevolgd door Wouter C. Mange, die al sinds 1961 mededirecteur was. Op 5 november 1968 stierf Hannes in Wageningen. Boek Mijn man en ik lezen veel maritieme boeken. Het viel ons op dat er bijzonder weinig over 'Bergingsbedrijf Van den Akker' gepubli ceerd werd, terwijl er toch zoveel mooie en spectaculaire bergingen door hen zijn ver richt. Zelf beschikten wij over een flinke foto collectie en kenden veel bergers. Wij besloten hier iets mee te gaan doen, met als resultaat een boek. Dit boek is in novem ber 1998 uitgekomen bij Boekhandel-Uitgeve rij 'De Koperen Tuin' te Goes.(prijs F. 49,95.) 16 Den Spiegel, januari 1999

Den Spiegel | 1999 | | pagina 18