zijn gerestaureerd. De scheuren in het doek waren met was dichtgekleefd, maar na ver loop van tijd zijn de randen losgelaten en naar buiten gaan krullen. De restaurateur heeft eerst zorgvuldig de was uit de scheuren verwijderd. Nu kon hij beginnen met een nieuwe restauratie die reversibel is. Dat wil zeggen dat als in de verre toekomst het schil derij weer gerestaureerd moet worden, toe voegingen weer eenvoudig te verwijderen zijn. Voordat het schilderij uiteindelijk weer bijgeschilderd werd, heeft de restaurateur eerst een laag vernis aangebracht om het vervolgens te retoucheren. Restauratie van het schilderij 'Rede van Vlissingen', gesponsord door de Stich ting Ondersteuning Culturele en Ge zondheidsvoorzieningen Zeeland. Het werk van de schilder C. Louw uit het jaar 1715 is het tweede schilderij dat is gerestaureerd. Het toont de rede van Vlissingen met op de voorgrond twee grote zeilschepen. De rode vlag met de witte fles (wapen van Vlissingen) was het symbool van de Vlissingse kaperschepen. Het schilderij is een olieverf op linnen en heeft de afmeting 59 cm x 82 cm. Het schilderij was in een erbarmelijke staat. De verflaag was verschrompeld door het ver doeken. De oude overschilde ringen en de water schade waren wit uit geslagen en ook hier was een wasbedoeking aangebracht. Na het weghalen van de lijst bleek dat de zijranden van het doek waren afgeknipt. Om het schilderij weer passend voor zijn lijst te maken, heeft de vroegere restaurateur een soort dikke pasta met harde hars op de randen gesmeerd. In het schilderij zaten ook diverse grote en kleine gaten die in het verleden zijn gerestaureerd en het doek bleek voor een groot deel over schilderd. Eerst is ook dat doek door de restaurateur 'ont-restaureerd'. Alle toevoegingen die in het verleden zijn aangebracht zijn verwij derd. De wasbedoeking zat gedeeltelijk los en kon dus worden verwijderd. Daardoor kwamen de oude gaten weer tevoorschijn en na het weghalen van de overschilderingen, bleek het om een zeer gedetailleerd schilde rij te gaan met een vooraanzicht van de stad Vlissingen. De gaten zijn opgevuld met bewerkt linnen en het schilderij is met retouche bijgewerkt. Afsluiting Het resultaat mag er zijn: twee schilderijen die in oude glorie hersteld zijn. De restaura teur is al met de volgende drie schilderijen bezig, waarover meer in de volgende nieuws brief. Den Spiegel, januari 1999 21

Den Spiegel | 1999 | | pagina 23