!3E-r steen: 'DET IS IN HET HOUDE HERDT 1624'. Of met 'houde' 'goude' wordt bedoeld, met de bekende Zeeuwse g-h wisseling, is mij niet bekend overigens. Gevelsteen Bellamypark 13 (foto Ronald den Broeder, 1982) Uit andere straten in de binnenstad is heel weinig bekend. In de Nieuwstraat vinden we nog 'De Gecroonde Liefde', op nr. 13. Dit is het huis waar Michiel de Ruyter een aantal jaren heeft gewoond met zijn vrouw Anna van Gelder, voor hij naar Amsterdam ver trok. De naam van het buurhuis op nr. 11 'De Saraceen' is helaas overgeschilderd. Aan de andere zijde van de Nieuwstraat staat 'De Lomberd'. Overigens was de echte lombard, de bank van lening, niet het turquoise geverfde huis dat nu de naam 'De Lomberd' draagt op de hoek van de Lombardstraat, maar volgens die zelfde Dommisse het huis ernaast. Dit huis is in de oorlog verwoest. Ook is nog bekend de naam 'De Zwarte Kat' (reeds lang afgebroken), mogelijk de naam van een herberg. Waar komen huisnamen vandaan. Bekend is dat reeds in de middeleeuwen huizen een naam hadden. In Vlissingen zal dit ook niet anders zijn geweest. In de eerste plaats gewoon uit de behoefte een plaats nader aan te duiden en duidelijk te maken dat dit huis aan een bepaalde persoon of familie behoort. Huisnummers en postcodes bestonden immers nog niet. In 17e eeuwse transportac- tes komen we voor het eerst een nummer aanduiding tegen en vanaf de Franse tijd, ca 1805 de aanduiding per wijk in letters en per huisnummer. Dit systeem is ingevoerd nog voor de kadastrale aanduiding. Dit systeem heeft tot 1906 bestaan, daarna is men overgegaan op het systeem van straatnamen met even en oneven huisnum mers dat we nu nog kennen. In het oude 19e eeuwse systeem had een huis dus een letter en een cijfer. Bijv. het museum, Bellamypark 19, was Bierkade wijk D nr. 10. Het Lamp- sinshuis, Nieuwendijk 11, was wijk H nr. 107. Zo was de binnenstad verdeeld in de wijken A t/m L. De nieuwe stadsuitbreiding van de Scheldebuurt is nog doorgenummerd tot wijk P. Daarna is men overgeschakeld op het nieuwe systeem. In de Glacisstraat bestaat nog één pand op nr. 47 met een gevelsteen waarin dit oorspronkelijke oude wijknum- mer staat: O 418. Dit even als zijsprong over de huisnummers. Er bestaat geen wet of verordening dat een huis een naam moet hebben of dat alleen his torische namen mogen worden gebruikt. In principe is iedereen, dus ook de eigenaren van monumentenpanden in de binnenstad, vrij een nieuwe naam te kiezen als de oor spronkelijke naam niet bekend is. Beurs straat 47 heeft dit heel aardig opgelost dooi de oude naam van de Beursstraat, de 'Zuijt- strate', te nemen. Datzelfde is met Hendrik straat 8 gebeurd. Dit werd 'Hooikade'. De eigenaar heeft zelfs het oude wijknummer weer op de deuromlijsting aangebracht: K 67. v WIK.,..1 - j 7' T*~ - Gevelsteen brouwerij De Meiboom. Anno 1669 (foto Ronald den Broeder, 1982 voor de sloop) Even verderop aan diezelfde Hendrikstraat staat het grote pand het 'Mauritzhuis', ge noemd naar Johan en Bernard van Mauritz, een regentenfamilie die daar in de 18e eeuw woonde. De oorspronkelijke naam is echter Den Spiegel, januari 1999

Den Spiegel | 1999 | | pagina 5