'De Garnaetappel'. Nog wat verder naar de Stenen Beer toe treffen we de aardige gevel steen met de naam 'De Meiboom' boven de poort van een woningbouwcomplex. Het is de naam van de oorspronkelijke brouwerij die op die plaats stond. Als een laatste herinne ring is de (overigens in tweeën gebroken) gevelsteen in de nieuwbouw herplaatst. Een huisnaam kan op van alles betrekking hebben. Een naam als 'De Rooze' of'De Roode Leeuw' kan puur fantasie zijn geweest van die oorspronkelijke eigenaar uit de 16e eeuw, of misschien terug te voeren op een eigen naam 'De Leeuw' bij voorbeeld. 'De Drie Coninghen' is ongetwijfeld aan de Bijbel ont leend. 'Rouan' (een naam die in Middelburg ook voorkomt) kan te maken hebben met de Franse stad Rouan, een belangrijke exportha ven van wijn. Mogelijk was de bouwer van het huis (ca 1500) wijnhandelaar. De naam 'De Kanefasbale' van Lepelstraat 4 kan eveneens betrekking hebben op de handel. 'De Geus' van Molenstraat 47 kan herinneren aan de roerige tijden van 1572, hoewel niet bekend is of dit de oorspronkelijke naam is. De gevel van dit pand is een reconstructie van een gevel die uit de Noordstraat afkomstig is. Plaatsnamen blijken ook vaak favoriet, voor al handelsplaatsen. Ook hier weer de link met de koopvaardij. In Middelburg komt een heel scala voor als 'Vlissinge', 'Antwerpen', 'Bourdeaux', 'Londen' enz. In de Vlissingse stadsuitbreiding van de jaren 1920-1930, aan de Singel nr. 212 komt ook zo'n plaats naam voor: 'Wolphaartsdijk 1932'. Hier zelfs uitgevoerd in een prachtige gevelsteen met Art Deco motief. Naar alle waarschijnlijk heid was de echtgenoot van de eerste eige naar en bouwer uit die plaats afkomstig. Sindsdien heeft het nog enkele andere eige naren gehad. Een aardig voorbeeld uit recen te tijd dus. In deze zelfde Scheldebuurt zijn nog wel enkele aardige gevelsteentjes te vinden die iets vertellen over de eerste eigenaar of recente geschiedenis. Zoals het kleine gevel steentje op De Lannoystraat 1: 'Fritsje 1926'. Fritsje (Frederik) was het zoontje van de eer ste eigenaar, de familie Sommeling. Mogelijk is dit bouwjaar zijn geboortejaar of heeft hij als klein kind de eerste steen mogen leggen. Zo zijn er wel meer gevelsteentjes met een jaartal of initialen te vinden. Het zou op zich al de moeite van een project waard zijn dit allemaal te inventariseren voor het verloren gaat. Ook Middelburg heeft voor het onderzoek naar de huisnamen, jaren geleden overigens, een werkgroep in het leven geroepen. Op die manier zijn door archiefonderzoek veel oude huisnamen teruggevonden en weer op de gevels aangebracht. Het is niet uitgesloten dat er ook in het Vlissingse gemeentearchief toch nog bronnen aanwezig zijn waaruit huisnamen opgespoord kunnen worden. (Een idee voor de Vrienden?) Het proces van huisnamen gaat ook in onze tijd door. Op de Boulevards zijn nieuwe flats verrezen met namen als 'Bestevaer', 'Naere- bout' en 'Strandveste'. Namen die ontleend zijn aan het maritieme verleden van Vlis- singen. Ook het nieuwbouwproject aan de Gravestraat, door het architectenbureau 'de dobberende doosjes' genoemd zal een huis naam krijgen: De Nieuwe Haven, ontleend aan de naam van de oorspronkelijke haven die in 1909 is gedempt en waarop dit com plex nu verrijst. Opschrift boven Bellatnypark 147-149 (foto Ronald den Broeder, 1982 voor de restauratie) Geen echte huisnaam, maar een opschrift dat toch het vermelden waard is vinden we boven de ingangspartij van Bellamypark 147-149, de fraai gerestaureerde zgn. kopbe- bouwing: TANDEM BONA CAUSA TRI- UMPHAT. Een Latijnse spreuk die betekent 'Uiteindelijk overwint het goede'. Dit op schrift dateerd uit de 19e eeuw en behoort bij de Vrijmetselaarsloge L'Astre de l'Orient die in de vorige eeuw daar haar zetel had. Er is één naam in de binnenstad die telkens weer enige hilariteit oproept, zeker bij kin deren. Een naam als uit een tekenfilm: het hofje van juffrouw Cornelia Quack. We hou den het maar bij 'Zeemanserve'. 4 Den Snififfll. iarmari 1 QQQ

Den Spiegel | 1999 | | pagina 6