gevaar komt. Het Rode Kruis in Zeeland wil zich wel belasten met het vervoer van deze kaarten, maar daarbij duidelijk de zekerheid hebben dat de kaarten uitsluitend persoon lijke berichten bevatten. Bij Rode Kruispost, vervoerd in andere provincies, is van deze censuur niets te merken. De censuur begint eind september 1944 met doorhalingen. De afdeling Zuid- Beveland- West (Goes) gebruikt een stempeltje 'ac- coord' van 26 mm lang begin oktober 1944; de afdelingen Middelburg (31 mm) en Vlis- singen (20 mm) volgen snel daarna. Door de gelijkvormigheid van het censuurstempeltje kan aangenomen worden, dat binnen de kring Zeeland hierover onderlinge afspraken gemaakt zijn. Nergens in de geraadpleegde archieven is over censuur echter iets ver meld. In het privé-archief van H.J. Jens komen drie briefkaarten voor naar familie in Amsterdam. Op 26 september 1944 wordt een kaart verzonden via de Vlissingse afde ling van het Rode Kruis. Deze met de Duitse Zeereddingsdienst meegegeven post wordt in Dordrecht op 5 oktober 1944 afgestem peld. Jens wekt op ook eens te schrijven via de afdeling Amsterdam van het Rode Kruis. Op 13 oktober 1944 schrijft hij opnieuw. De kaart wordt op dezelfde wijze verzonden en in Dordrecht afgestempeld op 16 oktober 1944. Jens heeft dan nog steeds geen bericht uit Amsterdam terug ontvangen. Nogmaals noemt hij als correspondentiemogelijkheid het Rode Kruis in Amsterdam. Als nieuw doorgeefluik wordt bovendien de Rotterdam se Lloyd, Veerkade Rotterdam opgegeven. De derde kaart wordt op 20 oktober 1944 geschreven. Deze kaart wordt niet meer via de Duitse Zeereddingsdienst verzonden, maar gaat via het postkantoor Middelburg (afstempeling 24 oktober 1944) en via het correspondentiebureau van het Middelburg se Rode Kruis. Hij heeft dan nog steeds niets van zijn familie vernomen. Uit deze archief stukken blijkt dat correspondentie naar Zeeland nauwelijks doorkomt. In verband met de retourpost naar Zeeland kan hier een vierde stuk uit het privé- archief van H.J. Jens niet onvermeld blij ven, omdat het een licht werpt op de moge lijkheden die het correspondentiebureau van het Rode Kruis in 's Gravenhage kent. In oktober 1944 onderneemt Jens ook een poging om via het bekende inlichtingenfor mulier in contact te komen met zijn familie in Amsterdam. Dit formulier bereikt Den Haag en wordt op 11 oktober 1944 vandaar doorgezonden naar Amsterdam met de vol gende brief: 'Het Correspondentiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis doet U hiernevens toekomen een voor U bestemd correspondentieformulier afkomstig van den Heer H. J. Jens te Vlissingen. Het Correspon dentiebureau veroorlooft zich, hierbij onder Uw aandacht te brengen, dat het geen bemiddeling kan verleenen voor de doorzen ding van het antwoord, dat U eventueel aan den Heer H.J. Jens zou willen zenden. Het heeft dan ook geen nut, dat antwoord in te vullen op de achterzijde van het formulier. De formulieren zijn uitsluitend bestemd voor verzending naar het buitenland, via het Duitsche Roode Kruis en het Internationale Roode Kruis te Geneve. Naar Zeeland kan momenteel alleen, voor zoover mogelijk, per gewone post worden geschreven.' Bronnen: Rijksarchief in Zeeland te Middelburg Gemeentearchief Vlissingen Gemeentearchief Dordrecht Archief Nederlandse Rode Kruis in Den Haag Privé-archief H.J. Jens (in 1944 comman dant van de Transportcolonne van de afde ling Vlissingen van het Nederlandse Rode Kruis) Provinciale Zeeuwsche Courant begin sep tember 1944 De Vrije Zeeuw november 1944 Jaarverslagen 1944 en 1945 van de afdeling Vlissingen van het Nederlandse Rode Kruis Het dagboek De Bevrijding van A. van Dijk Nederlandse Oorlogspost rondom de Tweede Wereldoorlog van drs. W. J. van Doorn Zeeland 1940-1945 van Gijs van der Ham Informatie van A.H. van Dijk, J. Koeman en J. Tuijnman, drie deskundigen op het gebied van de Vlissingse geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog, bovendien werden van hen, van H.W. Feij, van E.C. Petrusma en van T.H. Siem de verzamelingen geraad pleegd. 10 Den Spiegel, januari 1999

Den Spiegel | 1999 | | pagina 12