1944 worden voortgezet, waarna de meege nomen post bij een schildwacht wordt afgele verd op het hoofdpostkantoor te Rotterdam. De officiële geschiedschrijving Deze persoonlijke herinneringen over het laatste PTT- posttransport vanuit Vlissingen voor de bevrijding passen fraai in de officiële geschiedschrijving van Zeeland, door Gijs van der Ham in Zeeland 1940 - 1945 be schreven. Op bladzijde 342 wordt uitvoerig ingegaan op de hectische toestanden die van af 5 september 1944 een groot isolement van de provincie tot gevolg hebben. Niet alleen is Zeeland ten opzichte van de rest van het land afgesloten, ook binnen Zeeland zijn nauwelijks contacten mogelijk. Sinds Dolle Dinsdag rijden vrijwel nergens in Zeeland nog trams of treinen, behalve hier en daar voor het Duitse leger. Ook de veerboten varen slechts in dienst van de 'Wehrmacht' en met Duits personeel. Op 5 september 1944 hebben zenuwachtige Duitsers in Goes en Terneuzen de telefoon- en telexinstalla ties vernield. Diezelfde dag raakt ook de postdienst in de war. Alleen via het Rode Kruis of via koeriers is het dan nog mogelijk af en toe een bericht naar een ander deel van het land te verzenden. Ook brieven van het ene naar het andere deel van de provincie worden door het Rode Kruis of door een koe rier getransporteerd. De regionale pers Door al de oorlogsgebeurtenissen van sep tember 1944 verschijnt een voorlopig laatste editie van de Provinciale Zeeuwsche Courant op maandag 4 september 1944. Pas op 16 november 1944 komt weer een krant uit, De Vrije Zeeuw, le jaargang No.l. Over de post verbindingen in de maanden september, oktober en november 1944 is dus niets terug te vinden in de regionale pers. De archieven De jaarverslagen van Het Nederlandse Rode Kruis, Afdeling Vlissingen van 1944 en 1945, afkomstig uit het privé-archief van de com mandant van de Transportcolonne van de Rode Kruis afdeling Vlissingen, de chirurg H.J. Jens zijn aanwezig in het Gemeente archief van Vlissingen en geven relevante informatie. Al vanaf 1943 is er een inlichtingen spreek- r /- j'i> y. z/'- A -redt Ct ;iy yz-Co-zi yyy Afbeelding 3 Eind oktober 1944 wordt deze brief verzon den vanuit Haarlem naar Middelburg. De afzender probeert de geadresseerde via het Rode Kruis te bereiken en schrijft op de enve loppe 'Spoed s.v.p. Nederlandse Roode Kruis verzoeke doorzending naar....'De poging mislukt echter. Met een drieregelig langstempel in violette kleur, "Retour afzen derpostverbindingverbroken" wordt de brief teruggezonden. Met aniline potlood wordt genoteerd '23 Feb 1945 retour ontvan gen'. uur in een locatie van het Vlissingse zieken huis Bethesda, waar onder andere over cor respondentiemogelijkheden wordt gespro ken. Veel vragen betreffen dan nog de brief wisseling met Nederlandse militairen in krijgsgevangenschap en met verwanten in Nederlands-Indië. Na 7 september 1944 wordt in Vlissingen een informatiebureau ingericht, waar de hel pers en helpsters alle mogelijke inlichtingen verstrekken over communicatiemogelijkhe den met verwanten in de provincie en in de rest van Nederland. Tegelijk wordt een cor respondentiebureau geopend, waarbij de mogelijkheid bestaat Rode Kruiskaarten en later formulieren naar elders te zenden. In het begin geeft de afdeling Vlissingen deze post mee met de Duitse Zeereddingsdienst, die naar Dordrecht Duitse gewonden af voert. Vanaf eind oktober 1944 wordt de post via de afdeling Middelburg van het Neder landse Rode Kruis doorgegeven. Door de lig ging van Vlissingen tegenover Breskens gaat de Rode Kruispost naar Zeeuws-Vlaan- deren ook over de afdeling Vlissingen. De maanden september, oktober, november en december loopt bijna alle postverkeer via het Rode Kruis. Zelfs het bedrijfsleven en over- Den Spiegel, januari 1999 7

Den Spiegel | 1999 | | pagina 9