Ylijjinsen, Bellamypark Bellamypark met de nieuwe bioscoop 'Bellamy', ca. 1916 (collectie Stedelijk Museum) Samen In december 1921 veranderde de directie van de Bellamy-bioscoop de naam in 'Luxor' en onderging het gebouw een grondige restau ratie. De familie Smits, die in Vlissingen niet slechts een grote naam had opgebouwd met de Alhambra-bioscoop maar op vele terrei nen actief was, nam in 1928 de directie van het Luxor-theater over van Desmet. De con currentiestrijd kwam hiermee definitief tot een eind. Nadat C.J. van Liere uit Goes in 1936 de exploitatie van beide bioscopen had overge nomen, werden de verschillen tussen Alham- bra en Luxor geformaliseerd. Luxor zou ver der geëxploiteerd worden als volkstheater terwijl Alhambra een meer luxueus karakter zou krijgen. Kosten noch moeite werden gespaard om de Alhambra die uitstraling te geven en na een grondige verbouwing, waar bij slechts de buitenmuren intact bleven, opende het nieuwe theater haar deuren op 5 november 1937. De bekende Nederlandse film 'Pygmalion' met Lily Bouwmeester, Eduard Verkade en Johan de Meester beleef de ter gelegenheid hiervan zijn Vlissingse première. Tijdens de Tweede Wereldoorlog was het voor de 'normale' burgerij niet meer toege staan om de voorstellingen in de Luxor bij te wonen. Dit gebouw werd direct na de bezet ting door de Duitse Weermacht gevorderd en was derhalve slechts toegankelijk voor leden van de Weermacht en de N.S.B. Een uitzon dering werd gemaakt voor leden van de Dienst Luchtbescherming en aanverwante gemeentelijke instellingen. De Alhambra was vrij toegankelijk al moes ten de bezoekers genoegen nemen met het door de Duitsers gecontroleerde weekjour- naal (Wochenschau) en, naarmate de oorlog vorderde, met Duitse en Italiaanse films. De late voorstellingen konden op een bepaald moment geen doorgang meer vinden vanwe ge de spertijd. In november 1944 kwam de Luxor in handen van de geallieerden en werd het gebruikt als garnizoenstheater tot in de zomer van 1945. Na de Tweede Wereldoorlog beleefde de bios coop in het algemeen een periode van op bloei, terugval en wederopbloei. De opkomst van de televisie speelde bij de terugval een doorslaggevende rol. Vrij veel theaters in den lande moesten hun deuren sluiten, maar sommige exploitanten konden hun hoofd boven water houden. Er werden forse inves teringen gedaan om hun theaters te verbete- 6 Den Spiegel, april 1999

Den Spiegel | 1999 | | pagina 8