Hij kreeg daarvoor 40,— per maand plus 10% van de contributie der nieuwe leden. In deze hoedanigheid heeft hij veel werk ver richt en zich ingezet om Ylissingen te 'pro- moten'. Mets overleed op 26 februari 1964 te Vlissingen. Mijn persoonlijke herinneringen aan Mets gaan terug tot het jaar 1943. Als eerste klas leerling van de geëvacueerde Vlissingse ULO had ik les van hem in een achterkamer aan de Brakstraat te Middelburg. Hoewel zijn voornaam Adolf was en het gebruik van woorden als Dietsch en Germaansch het ergste deden vermoeden, was Mets een goed vaderlander, die zijn afkeer van de 'Nieuwe Orde' op subtiele wijze naar voren bracht. Toen de ULO na de bevrijding naar Ylissingen terugkeerde en de lessen werden genormaliseerd, werden de contacten met Mets intensiever. In gedachten zie ik hem weer voor mij als een representatieve, goed verzorgde heer, keurig in het pak, voorzien van stropdas en pochet. Hij had een bepaal de uitstraling, iets minzaams, maar ver toonde ook autoritaire trekken. Hij stond er bijvoorbeeld op als eerste gegroet te worden, als hij - kaarsrecht op de fiets - bij de school aankwam moest je de deur voor hem openhouden. Hem aanspre ken in de jij-vorm was onvoorstelbaar. Je moest een leraar laten voorgaan en meer van die omgangsvormen, waar men tegen woordig - helaas - nauwelijks nog weet van heeft. Het oordeel van zijn leerlingen was ver deeld. Sommigen konden hem wel schieten, anderen liepen met hem weg, iets dat trou wens meer bij leerkrachten voorkomt. Aanvankelijk moest ik aan hem wennen maar naarmate de tijd verstreek ging dat steeds beter. Aan het einde van mijn ULO- tijd was ik zelfs zijn persoonlijke koerier geworden, die allerlei klusjes kreeg opge dragen: kolen scheppen, de kachel bijvullen, brieven bezorgen bij notaris Verhagen, de VVV of de gemeente. Ik vond dat wel best, op die manier kon je de stad nog eens in. Mets was een vurig propagandist voor de VW en 'zijn' Handelsavondschool. Tegen vakantietijd adviseerde hij spoorkaartjes bij de VW te kopen en eindexamenleerlingen werd gewezen op de mogelijkheid de Handelsavondschool te bezoeken. In mijn geval had hij pech, want ik ging naar de HBS. Na het verlaten van de ULO zag ik Mets nog slechts in het voorbijgaan, na mijn vertrek uit Vlissingen verloor ik hem helemaal uit het oog. Bij het lezen van het artikel in de Arnhemsche Courant kwamen de herinne ringen aan Mets boven, herinneringen aan een man die voor het onderwijs en de toeris tische belangen van Vlissingen veel heeft betekend. Bronnen: Gemeentearchief Arhem: Arnhemsche Courant Gemeentearchief Vlissingen: Bevolkingsregister Vlissingen Persoonsdossier Mets Provinciale Zeeuwse Courant Bronnenboekje '100 jaar toerisme in Vlissingen Den Spiegel, april 1999 21

Den Spiegel | 1999 | | pagina 23