Houten baken zoals dat ook in de 17e en 18e eeuw op de kust van Walcheren was geplaatst. vermengd met klei. Op zeventiende-eeuw- se kaarten zien we ze afgebeeld in de dui nen bij Domburg, Westkapelle, Zoutelande en op de Nolle. Het waren eenvoudige ver hoogde platforms waarop een vuur werd gestookt. Sommige functioneerden het hele jaar en andere alleen tijdens de win ternachten. Als opvolger van de vuurboet te Westkapelle werd in 1470 de nog altijd bestaande zware kerktoren gebruikt. Reeds eeuwenlang is dit bouwwerk een landmerk voor de zeevarenden. Had de toren met aangebouwde kerk al veel van de beeldenstorm te lijden gehad, in 1702 stortte de klok tijdens het luiden naar beneden. Toen de Fransen in Westkapelle gelegerd waren, plaatsten zij een seintoestel op de toren. Hiertoe braken zij een deel van de toren af. In 1817 werd de toren opgenomen in een algemeen plan voor betere kustverlichting en het jaar daarop werd hier het eerste lichttoestel in Nederland aangebracht dat petroleum-gestookte lam pen had. In 1831 ontstond door een blikseminslag een geweldige brand, waarbij de lichtwachtersfamilie ter nauwernood kon worden gered en de gehe le kerk afbrandde. Gevangentoren Ook op de Vlissingse Gevangentoren werd reeds in de zestiende eeuw een vuur ge stookt. Uit die periode is een interessant archiefstuk bewaard gebleven uit 1569 waarin een klacht van de steigerschuit schippers aan het stadsbestuur. Deze schippers onderhielden een veerdienst naar de 'overkant'. Via hun gilde uitten zij hun ongenoegen over het feit dat het vuur soms slecht brandde. Op het 'Panorama van Vlissingen' is dit vuurbaken op het dan nog platte dak van de gevangentoren duidelijk te zien. Nog een interessant voor beeld van kustverlichting is het reeds in 1876 geplaatste gietijzeren havenvuur op het Keizersbolwerk te Vlissingen. Het staat wat in de schaduw van het stand beeld van de grootste vloot voogd aller tijden Michiel de Ruyter, maar is door zijn bijzondere en mooie vorm geving een monument en zal ook daarom nimmer mogen verdwijnen. Een nadere beschouwing van de constructie laat zien dat de panelen niet uit een stuk zijn gegoten, maar verticaal De vuurtoren van Westkapelle, ca. 1910 (Gemeentearchief Vlissingen, Prentbriefkaartencollectie) Den Spiegel, juli 1999 5

Den Spiegel | 1999 | | pagina 7