Vlissingen. Dit moet de lichtopstand zijn die op de boulevard staat. Een bestekteke ning van dit lichtbaken is nooit gevonden. De fabricage lag waarschijnlijk in handen van gieterij Enthoven Co uit 's-Graven- hage. Eerdere dateringen varieerden van 1860 tot 1891. Waarschijnlijk heeft er voordat het gietijzeren baken werd opge richt een houten lichtopstand gestaan. Het lichtbaken heeft een vijfhoekig grond vlak dat volgens een gietijzerdeskundige een onnodige complicatie betekende in het gietproces. Naar mijn idee is de ach terliggende gedachte van het vijfhoekig grondvlak de extra stevigheid die op deze manier verkregen wordt. Er zijn meer lichtopstanden met een vijfhoekig grond vlak bekend. Opvallend zijn ook de in de constructie geïntegreerde bogen die te her kennen zijn als spitsboogvormen. In de lichtopstanden langs de Westerschelde werden deze versieringen weggelaten. Harder was zich ervan bewust dat hij met een representatief lichtbaken voor de dag moest komen. Het huidige lichthuis werd waarschijnlijk in 1907 geplaatst. Begin jaren '70 van deze eeuw werd de gietijze ren toren vervangen door een kopie in plaatstaal omdat het geheel was doorge roest. Het torentje op de boulevard kan met recht worden beschouwd als een van de mooiste lichtbakens. In de laatste twee maanden van Harders leven zijn er geen activiteiten meer van de bouwkundige te bespeuren. Zijn laatste reis maakte hij samen met adjunct bouw kundige Van Loo op 4 augustus 1880 naar België om daar hardsteenwerk te keuren in de steengroeves. Quirinus Harder over leed op 21 oktober 1880 in Vlissingen, de stad waar hij 66 jaar daarvoor zijn carriè re bij de Marine was begonnen. Bronvermelding: - Algemeen Rijksarchief, Ministerie van Marine, IVe afdeling (loodswezen), 1822-1827(1931) en Loodswezen en Marine Stoomvaartdienst 1814-1979 - Gemeentearchief Vlissingen, archief Vereniging tot Nut van 't Algemeen en gegevens burgerlijke stand - Vlissingsche Courant - L. Crommelin en H.van Suchtelen, Nederlandse Vuurtorens, Nieuwkoop 1979 - R.van der Veen, Vuurtorens, Bussum 1981 Eventuele aanvullingen over het werk en leven van Q. Harder zijn van harte welkom. 14 Den Spiegel, juli 1999

Den Spiegel | 1999 | | pagina 16