voc Honte eenvoudiger zou worden. Dit kon tevens een toename betekenen van de vaart naar de haven van Vlissingen en dat was niet naar de wens van Middelburg. Dit is één van de vele voorbeelden van de nog immer bestaande rivaliteit tussen deze twee Walcherse steden. De schippers die de Scheldemonding bin nenvoeren en de zuidelijke vaarweg door de Wielingen verkozen, moesten het dan ook voorlopig doen met de bakens aan de wal. Een prachtige afbeelding van een vuurbaken op de kust nabij Cadzand is te zien op de kaart van Sgroten; een kaart die nog in opdracht van Alva werd ver vaardigd. Ook de kaart van Van Keulen uit 1774 toont nog geen tonnen in dit gebied. In de Scheldemonding was dan nog alleen betonning aanwezig in de Deurloo, het Veregat en de Roompot. De betonning in de Deurloo kwam geheel voor rekening van de VOC, Kamer van Zeeland te Middelburg. De bewindhebbers stelden in een vergadering op 18 augustus 1729 voor om 'ter vermijdinghe van onge lukken, so van uitgaande als incomende compagnieschepen', enige tonnen te leg gen. In 1770 werd in de notulen van de bewindhebbers vermeld dat niet alleen de negen tonnen in de Deurloo, maar ook het baken te Westkapelle voor rekening van de Compagnie was. Zij verzochten echter wel om een bijdrage van niet-VOC-sche- pen, in het bijzonder van 's Lands oorlogs schepen, omdat ook zij van de tonnen en het baken gebruik maakten. Herhaalde lijk komt men in de notulen van de Staten van Zeeland passages tegen over de beba- kening in de Zeeuwse stromen. De bake naars waren niet alleen aangewezen om de bakens te verzorgen, ook moesten zij bakengeld vorderen van de schepen. De bakens aan de wal bestonden in hun een voudigste vorm slechts uit een stok waar op een korf was bevestigd. In een later sta dium vinden we bakens uitgevoerd als drie- of vierpoot, waarop een opvallend driehoekig scherm was aangebracht. De brandstof om vuurboeten te stoken bestond uit hooi en stro, of uit koemest Het wachthuis bij Dishoeck, met de staak waaraan de vuurkorf hing, 1674. tekening van Zacharias Blijhooft, Gemeentearchief Vlissingen, Historisch Topografische Atlas) 4 Den Spiegel, juli 1999

Den Spiegel | 1999 | | pagina 6