In de daarop volgende dagen werden de lege bussen door gemeentewerklieden uit gegraven en achter een hegje gelegd. Onbewaakt! Dat was een buitenkansje want zo konden we er een paar meenemen voor onze oorlogsverzameling. Een ther- mietbom had ik al, maar deze waren brandnieuw. Bij het vervoer vatte het zandzakje vlam, net als kranten waarmee we de smurrie wilden afvegen, dus deden we het met natte lappen. Gelukkig waren mijn ouders een paar dagen de stad uit en konden we in onze tuin rustig de bronzen ontstekingen uit de stalen bussen schroe ven. We peurden met strootjes in alle gaat jes en openingen. Het stonk ontzettend en het begon steeds weer te branden, maar met een emmer water er naast lukte het ons na een paar uur prutsen de ontsteking in allerlei onderdelen uit elkaar te halen, zodat we begonnen te begrijpen hoe zo'n ontsteking werkte. Toen mijn ouders terug kwamen pronkte er een glanzend gepoetste bronzen ontste king op mijn bureau - twaalfeneenhalf ons zuiver brons - wat een grenzeloze verspil ling, terwijl wij in Nederland al ons koper en tin hadden moeten inleveren voor de Duitse oorlogsindustrie. In Engeland bestond daar kennelijk nog geen enkel gebrek aan. Er waren gelukkig geen slachtoffers geval len, alleen waren drie koeien en twee paarden in de vlammen omgekomen, zo snel had het vuur om zich heen gegrepen. De bovenverdieping van het boerderijtje was geheel uitgebrand en J. Aarnoutse en zijn vrouw Catharina Jasperse vonden een nieuw onderkomen bij de familie Jasperse, schuin tegenover ons. Samen met hun pleegkind Anton van den Driest, die zijn beide ouders op 5 november 1940 bij een bominslag naast hun vluchtadres voor de nacht, op hetzelfde boerderijtje, had verloren. In mijn dagboek kwam een prachtige opengewerkte tekening van de ontsteking en uit het blad van de Luchtbescherming tekende ik de doorsnee van de fosfor rub ber geleibom over. Het is interessant om in de rapporten van de Luchtbescherming te lezen hoe zo'n aanval administratief werd 'verwerkt'. Opengewerkte tekening van de ontsteking van een fosforbom. (tekening A.H. van Dijk) Den Spiegel, oktober 1999 11

Den Spiegel | 1999 | | pagina 13