Frappant is dat door een tussentijdse aar zeling van enkele seconden bij de bom- menrichter van de leidende groep BG 305 een klein deel van de projectielen langs het Marnixplein en de Noordbeekseweg (voorheen Zandweg) zijn gevallen en de rest vanaf het hof Noordbeek, rond het hof Triton tot over de Ter Poorteweg bij Der Boede. (zie kaart 1) Ervaringen op de grond Op de mooie zomeravond van donderdag 19 augustus 1943 ging ik iets na half zeven met een vriendje en mijn jongere broer in de richting 'Abeele' langs de Nieuwe Vlissingseweg. Wij woonden hal verwege het 'Wissel', waar vroeger de trams elkaar passeerden en de Abeelseweg. We liepen naar een plaats waar gewoonlijk veel jongeren elkaar ont moetten, omdat daar ruimte was om weg kruipertje te spelen of andere spelletjes te doen. Met z'n drieën gingen we met opzet wat verder weg van het doelengebied bij Vlissingen omdat ik vier dagen eerder, op zondagavond, vanachter het veerhuis aan het kanaal bij de Abeel de bominslagen had gezien bij de Keersluisbrug toen daar bommen werden afgeworpen. De angst of men wel zou overleven, die in de oorlogsjaren altijd latent aanwezig was, werd plotseling heel actueel, want tegelijk met de sirene die voor luchtalarm loeide, was er zwaar vliegtuiggeronk. Voordat we het op een lopen zetten, zag ik een man naar de lucht wijzen waar de bommenwer pers vanuit het oosten aankwamen. Ze vlogen betrekkelijk laag tegen een hel dere blauwe hemel en blonken in de laag staande zon. De man riep ons opgewonden toe dat we naar binnen moesten komen. Mijn vriend en ik aarzelden even, maar renden naar de bunker op het kruispunt, (zie letter A op kaart 3) Mijn broer vluchtte wel het huis in. In de sprint naar onze schuilplaats hebben we nog een joch uit de buurt meegetrokken, dat in z'n wanhoop naar huis wilde. Meer struikelend dan lopend doken we de ingang van de bunker binnen terwijl het vliegtuiggeronk werd overstemd door de knallen van het luchtafweer en het ont ploffen van bommen in de verte. Het inferno Toen we in de nis van de gang naar de inwendige kamer dicht tegen elkaar gedrukt stonden, ving een angstaanjagend gehuil aan van een gierende bommenre gen. Ik kan mij in heel m'n leven geen moment herinneren waarop ik banger was dat ik dit niet ging overleven. Die doods angst was zo verschrikkelijk intens dat je adem werd afgesneden en het werd nog erger toen de explosies en het gedreun van inslaande bommen steeds maar heviger werden. De bunker schudde of het een nie tig bouwwerkje was. Pas toen de knallen en het geweld weggeëbd waren kwam ik weer tot bezinning. Mijn vriend had m'n arm blauw geknepen, terwijl hij gilde van angst. Ik had in de donkere kamer staan kijken naar het plafond, in de verwachting dat ik daar elk moment het daglicht zou gaan zien. Ik meende dat meerdere bom men op de bunker vielen, daarom voelde ik aan m'n gezicht of ik bloedde. Buiten viel een immense stilte en er kwa men wolken stof binnen. In de natuur was geen dier dat nog enig geluid durfde geven. Een sterke geur van kruitdamp drong onze neuzen binnen. Behoedzaam verkenden we de gang naar buiten. Het daglicht was gereduceerd tot een vale bruine schemering. Helemaal naar buiten durfden we niet uit angst voor een tweede aanval. Vanuit de bunker zagen we de ravage aan de omliggende huizen en de stofwolken die langzaam wegdreven. Een Duitse schildwacht die aan het kanaal een overzetponton bewaakte, strompelde binnen en hield met een hand het bebloede uniform op zijn buik vast. Hij was door een scherf getroffen. Uit nabijge legen woningen stroomden huilende men sen toe, verward en apathisch door de or kaan van geweld. Een vrouw had een pan met gekookte melk en bekers bij zich, maar weinigen hadden dorst ondanks de stofwolken. Terug in de realiteit Eindelijk drong tot me door dat mijn broer het huis aan de Vlissingseweg binnenge vlucht was. M'n vriend en ik durfden ech ter niet bij de bunker weg, zeker niet toen er opnieuw een vaag vliegtuiggeronk te horen was. Dit betekende wel even paniek onder de mensen bij de toegang, maar gelukkig vervaagde het geluid snel. Burgers of militairen in zwarte overalls kwamen uit de richting Middelburg en 6 Den Spiegel, oktober 1999

Den Spiegel | 1999 | | pagina 8