Kaart 2. De begrenzing van de bominslagen van bomgroep 92. reconstructie G.F.P. Palmkoeck) gingen in de puinhopen op zoek naar over levenden. Op de toegangswegen werden belangstellenden tegengehouden. Duitse soldaten renden opgewonden rond op zoek naar kameraden die hier bij burgers waren ingekwartierd. Enkelen stelden mitrailleurs op als luchtafweer. Mijn broer kwam nu ook naar de bunker. In het huis waar hij binnengevlucht was had hij onder een kozijn van een binnen deur gestaan zoals mijn vader ons altijd instrueerde. Het glas van alle ramen van het huis was er door de luchtdruk uitge slagen. Hij had het erg moeilijk om zijn zenuwen de baas te blijven. We vroegen ons af wat er thuis gebeurd zou zijn, maar we mochten die kant niet uit. Pas na het einde van het luchtalarm om 19.20 uur mochten we onder geleide naar huis. Ik herinner me goed dat ik bang was voor al het puin op de straat en voor de aanblik van de kapotte huizen. Leden van het Rode Kruis verzorgden gewonden. Hier en daar lagen slachtoffers onder lakens. Mensen stonden in groepjes te praten. De sfeer was heel onwerkelijk. De dood was in heel de buurt voelbaar aanwezig. Mijn ouders stonden op de stoep voor ons huis op de uitkijk. Zodra m'n moeder ons zag, kwam ze op ons toe gelopen en zei: Waar zaten jullie toch!' Ik had daar geen antwoord op en was blij dat ik nog leefde. Dat was ineens niet zo vanzelfsprekend meer. Er was zoveel gebeurd in korte tijd dat het moeilijk was om het allemaal goed op een rijtje te krijgen. De hele avond werd op de stoep bij de voordeur met voorbijgan gers informatie uitgewisseld over slacht offers, gewonden en schade. Regelmatig kwam een brancard met grote spaakwie- len voorbij, waarop gevonden slachtoffers werden afgevoerd. Deze werden bijeenge bracht in de schuur van de familie Pieterse in de Vrijburgstraat. Hier vond de identificatie plaats en werden de stoffelij ke resten gekist. Bij het ingaan van de spertijd waarop iedereen binnen moest zijn, werd het weer stil op straat. De geur van het bombardement bleef tot in de nacht hangen en ook een tijd daarna rook het naar puin en stof in de buurt. In de volgende dagen zochten mijn ouders en wij in het puin van de verwoeste huizen van onze familieleden naar nog bruikbare Den Spiegel, oktober 1999 7

Den Spiegel | 1999 | | pagina 9