A stond op de Grote Markt naast het stad huis. Brandspuit B was gestationeerd naast de Fransche kerk in de Korte Vlamingstraat. In de volgende verorde ning, die dateert uit het jaar 1766 en gro tendeels gelijk is aan die van 1746 is er sprake van een derde brandspuit. Deze spuit (spuit C) was geplaatst naast de Oostkerk in de Onderstraat. Achterin deze ordonnantie is nog een artikel gevoegd over de overige blusgereedschappen met toebehoren, zoals die gereed moesten staan in de brandweerspuithuisjes. Het spuithuisje aan het Boterplein Op de zolder van het oude stadhuis aan de Grote Markt stond nog een kleine hand brandspuit. De brandladders en haken bevonden zich in een bergplaats aan het Waaigat (naast het stadhuis). Bij de brand van het stadhuis aan de Grote Markt in 1809 is de daar aanwezige brandspuit met bergplaats verloren gegaan. Daarom heeft men een nieuw spuithuisje gebouwd aan het Boterplein, dat tot 1920 dienst heeft gedaan. Dit pandje is een tijdje verhuurd geweest aan een familie, die door brand geen woonruimte meer had. Als noodvoor ziening mochten zij in het spuithuisje wonen. Ook heeft het nog als slachthuis gediend. Dit duurde tot even na de Tweede Wereldoorlog. Er zijn daar in en na de oor log verschillende noodslachtingen ver richt. Bij de wijksanering in de jaren zestig is het afgebroken en zijn op deze plaats woningen gebouwd. Andere onderkomens Omstreeks 1873 waren er door stadsuit breiding reeds vier brandspuiten aanwe zig, die op de volgende locaties waren ondergebracht: spuit A op de Bierkaai (Bellamypark), spuit B bij de Sint Jacobskerk (links in de hal), spuit C in de Palingstraat en spuit D bij de hoofdwacht. Door de aankoop van twee motorspuiten werden vier oude handbrandspuiten over bodig. Deze spuiten waren eertijds respec tievelijk ondergebracht in een spuithuis aan de Kanaalstraat (Piet Heinkade), het spuithuisje aan het Boterplein en een bergplaats aan het Waaigat. Op de Dokkade (Scheldeterrein) naast het Beeldenhuis bevond zich ook een spuit huis. Dit laatste pand moest eerst ver bouwd en aangepast worden om hierin de nieuwe motorspuit te kunnen plaatsen. De nieuwe stoombrandspuit was onderge bracht in het spuithuis aan de Korte Kerkstraat. De andere nieuwe motorspuit stationeerde men aan het Prinsenbosje (Simon Stevinstraat) waar ook een spuit huis stond. De bagagewagen werd gestald in het spuithuis aan de Glacisstraat (de Kom). In het jaar 1920 ging de plichtsbrandweer over naar de vrijwillige brandweer. Na verloop van tijd voldeden de afzonder lijke spuithuizen waarin het materieel stond opgesteld niet meer aan de eisen om spuiten, slangen etc. behoorlijk te kunnen bergen. Men besloot om die reden al het materiaal behalve de motor I, die bij de Kon. Maatschappij De Schelde gestatio neerd was, op één plaats te stationeren. De uitrusting was sindsdien sterk verbe terd en ook de alarmering was beter gere geld. De commandant, de heer Wemelsvelder (tot 1929 brandweercom mandant), was een groot voorstander van een gecentraliseerde opstelling, die belangrijke voordelen bood. In afwachting van de plannen voor de nieuwe brandweerkazerne bracht men al het materieel over naar de Singelweg. Volgens de Vlissingsche Courant van 10 april 1937 werden de voertuigen met enig tamtam naar deze locatie gebracht. Hier bleef het materieel voorlopig totdat de nieuw te bouwen brandweercentrale in de Van Dishoeckstraat gereed zou zijn. In maart 1938 werd het werk aanbesteed en het jaar daarop werd de centrale officieel in bedrijf gesteld. Tweede Wereldoorlog In 1940 bij de inval van de Duitse Weermacht werd door de bezetter het materiaal weer op verschillende locaties ondergebracht. Ook de luchtbescher mingsbrandweer werd bij de brandweer ingedeeld en de vrijwillige brandweer omgevormd tot een beroepsbrandweer. De volgende brandweerposten werden inge steld: de brandweercentrale in de Van Dishoeckstraat werd hoofdpost en de bij behorende woning kantoor. Er kwam een brandweerpost in de garage van Goedbloed in de Nieuwstraat en er kwam een post bij Garage Centrum aan de Coosje Buskensstraat. Als laatste kwam er een post in de garage van de KMZ 14 Den Spiegel, oktober 1999

Den Spiegel | 1999 | | pagina 16