iemand die opgepakt was voor bijvoor beeld openbare dronkenschap, burenruzie of een ander strafbaar feit. Bij de bouw van het nieuwe gemeentehuis in 1938 werd aan de achterzijde een gara ge en opslagplaats voor brandweermate- rieel gebouwd. In verband met de reorga nisatie van de brandweer en door de aankoop van een autospuit en twee kleine motorspuiten werd op 20 februari 1940 de vrijwillige brandweer opgericht. De eerste grote brand waar de Souburgse brandweer daadwerkelijk optrad was de assistentie bij de grote brand op 17 mei 1940 na het bombardement van Middelburg. De Duitse bezetter verplicht te in 1940 alle vrijwillige brandweerlieden om beroepsbrandwacht te worden. In de bestuursvergadering van 4 juni 1942 van de Souburgse brandweervereni ging lezen we, dat bij officieel schrijven van de brandweerinspectie, het korps van Souburg de verzorging van Ritthem in geval bij brand was opgedragen. Ook staat vermeld dat de gemeente Ritthem de oude handbrandspuit mocht verkopen met het andere brandweermaterieel. Hierdoor werd het spuitkot in de Dorpsstraat te Ritthem overbodig en later is het verkocht aan aannemer Poelman. Door oorlogsomstandigheden was de brug over het kanaal onklaar geraakt en kon deze niet meer gebruikt worden. Daarom werd er een onderkomen gezocht op West- Souburg voor een motorspuitje. Dit werd gevonden in een schuurtje dat behoorde bij het pand Voorstraat 2 te West- Souburg. Maar dit bleek niet geschikt te zijn. Daarom werd een ander onderkomen gezocht en vervolgens gevonden: een pak huis van slagerij J. Minderhout aan de Nieuwe Vlissingscheweg 71. Hier stalde men in april 1943 de trekker en baby spuit. Door de inundatie van oktober 1944 kwam een groot deel van het eiland onder water te staan en werden de onderkomens van de brandweer buiten bedrijf gesteld. Daarom werd er op de Loskaai van Souburg een loods gebouwd waar het materiaal werd ondergebracht. Deze was in gebruik totdat de dijken waren gedicht en de brandweer weer terug kon naar de garage achter het stadhuis. In 1966 kwam de brandweer onder de ver antwoording van de gemeente Vlissingen. De brandweergarage achter het gemeen tehuis in de Kanaalstraat heeft nog dienst gedaan totdat het oude gemeentehuis met garage werd verkocht aan Omroep Zeeland Bronvermelding - H.P. Winkelman, Geschiedkundige plaats beschrijving van Vlissingen, (Vlissingen 1873) - Gemeentearchief Vlissingen: Ordonnanties stad Vlissingen Jaarverslagen brandweer Vlissingsche Courant, diverse jaargangen Den Spiegel, oktober 1999 17

Den Spiegel | 1999 | | pagina 19