de stand, die van de edelen. De vijf grafe lijke steden die de derde stand vertegen woordigden konden op die manier vaak tegengewerkt worden in hun belangen. Maar laten we voordat we verzanden in de complexe bestuurlijke Zeeuwse aangele genheden terugkeren naar Karei V. Bezoeken van Karei V aan Zeeland Karei V was verschillende keren in Zeeland. In 1515 werd hij als graaf van Zeeland in Middelburg ingehuldigd. Twee jaar later verbleef hij een paar maanden op Walcheren om de goede windrichting af te wachten voor zijn reis naar Spanje. Liever dan te verblijven in de abdijgebou wen logeerde hij in de Westhoek bij Koudekerke om wandelingen te maken met zijn tante Margaretha (de landvoog des) en zijn lievelingszuster Eleonora. Ze gingen vaak naar Vlissingen en Arne- muiden naar het optuigen van de schepen kijken. Zaterdag 5 september waaide de wind dan eindelijk uit de goede hoek. In juli 1520 zette hij weer voet aan wal in Vlissingen. Via Gent en Brussel reisde hij af naar Aken om tot keizer gekroond te worden. Een paar maanden later in janu ari 1521 zat hij de bekende rijksdag te Worms voor, waar Maarten Luther zich moest verantwoorden. In de zomer van 1540 bezocht hij Walcheren weer. Vlis singen, Westkapelle, Middelburg, Arne- muiden en Veere mochten zich verheugen in de belangstelling van de vorst. Van het laatste verblijf van Karei, dat van 1556 op Walcheren weten we het meest. Daar bestaat namelijk een zeer interessant ge tuigenverslag over van ene Jean de la Roche, van wie we verder niets weten. Hij heeft ons in zijn Discours de l'embar- quement de Charles Quint uitvoerig ver slag gedaan van het vertrek van de vorst uit de lage landen en het kan niet anders of hij heeft in het voetspoor van Karei mee kunnen reizen. Laten we over zijn schou der meelezen. Voorbereidingen voor zijn vertrek Keizer Karei V deed afstand van de troon op 25 oktober 1555 in Brussel. Die vrijdag betrad hij leunend op de schouder van Karei V doet afstand van de troon in 1555 (HTA Gemeentearchief Vlissingen) Den Spiegel, januari 2000 13

Den Spiegel | 2000 | | pagina 15