uit de verkeerde hoek gaan waaien. De gehele morgen was de vloot slechts twee mijl opgeschoten. Zoon Philips, vanuit Gent op weg om definitief afscheid te nemen van zijn vader kon ter hoogte van Biervliet de vloot nog zien liggen. Vanwege het lage water was Philips genoodzaakt de nacht in Biervliet door te brengen. De vol gende dag om twee uur 's middags, kwam Philips aan boord van het schip van zijn vader. Na ongeveer anderhalf uur vertrok hij en zette koers naar Vlissingen. Ook Philips zette voet aan wal op het Westerhavenhoofd en werd verwelkomd door de voornaamsten van de stad, die hem de sleutels aanboden, begeleid door kanongebulder van de schepen en van de stad. Philips ging te voet naar het huis van de baljuw, hetzelfde pand waar zijn tantes hadden gelogeerd en gebruikte daar wijn. Vervolgens zette hij ook koers naar het kasteel van West-Souburg. Nog dezelfde dag draaide de wind naar de goede richting. De volgende dag om zeven uur in de ochtend werden de zeilen gehe sen en vertrok de vloot met zo'n snelheid, dat deze binnen drie uur uit het zicht ver dwenen was. Na de inscheping op maan dag was het uiteindelijke vertrek toch nog uitgelopen tot donderdag. Zoon Philips richtte zich tot alle hoven en gouverneurs, met een schrijven van 23 september waarin gelast werd dat in alle steden, vlekken en dorpen in de Neder landen kerkelijke omgangen gehouden moesten worden, en gebeden moest wor den voor een voorspoedige reis. De tocht verliep voorspoedig. Op 29 september kwam de keizerlijke vloot aan in Laredo in Spanje, vanwaar Karei zijn reis naar het klooster Saint-Just voortzette. Nog geen twee jaar later ging deze machtige man de weg die elke sterveling uiteindelijk moet gaan. betreft een bewerking van een lezing gehouden op 6 november 1999 voor de Oudheidkamer 'Aldegonde'. Bronnen: 1 J. Buisman, 1000 jaar weer, wind en water in de lage landen, dl.2 (Franeker,1995) 2 Peter Blom, 'Karei de Vijfde op Walcheren' in: PZC, 27 mei 1997 3 H.G. van Grol, 'Karei V vertrekt van Vlissingen naar Spanje'in: Vlissingsche Courant, 9 en 16 juli 1938 4 C. Rooze-Stouthamer, Hervorming in Zeeland, (ca 1520 - 1572), Goes 1996 5 Ad Tram per. 'In het voetspoor van Karei V' in: PZC, 17 december 1996 18 Den Spiegel, januari 2000

Den Spiegel | 2000 | | pagina 20