De Vlissingsche Courant in het jaar 1900 Maandag 1 Januari 1900 Jan Hintzen 'Nog slechts oogenblikken zijn het, die ons scheiden van een nieuw kruispunt des levens. Nog slechts enkele dagen, en wij vangen op nieuw aan een blik achterwaarts te werpen in de geschiedenis van een afgeloopen jaarkring, en de gebeurtenissen die er in hebben plaats gehad, zoo talrijk en gewichtig, voor onze lezers te schetsen. Inmiddels past ons een woord van welkom neer te zetten voor een nieuw tijdperk: het jaar 1900. Weer is eene reeks van twaalf maanden voorbijgegaan. Reeds twaalf maanden verschijnt ons blad in zijne nieuwe gedaante, als dagblad, en het is ons waarlijk alsof het zich eerst gisteren als zoodanig aan het publiek presenteerde'. Na een uitvoerig dankwoord aan de lezers en de medewerkers, wordt vervolgd met: 'Aan die dankbare stemming, wat het heden en het verleden betreft, sluit zich als van zelf, met het oog op de toekomst, de behoefte aan tot een gebed. Eene bede voor onze geliefde vorstin, wier eerste regeringsjaar voorspoedig en gelukkig voorbijging. Het is ons bekend, dat zij lijdt onder het lijden en de strijd onzer verwanten en landgenooten in Afrika's zuiden en dat zij niets liever wenschen zou, dan een werkzaam aandeel te nemen in wat geschikt mocht wor den bevonden, om te geraken tot eene oplossing van zoo treurige verwikkelingen. Zó wordt in de Vlissingsche Courant op maandag 1 januari 1900 de nieuwe eeuw ingezet. Het hoofdartikel is geschreven in een hoogdravende taal en in een stijl die honderd jaar later gekunsteld aandoet. Echter, het is wel een tijdsbeeld, het typeert het jaar 1900. In dit millenniumnummer van Den Spie gel levert de redactie een bijdrage met een persoonlijke keuze uit die Vlissingsche Courant van 100 jaar geleden. Het is jaargang achtendertig en het twee de jaar dat de krant als dagblad ver schijnt. Een abonnement kost 1,50 per drie maanden, losse nummers vijf cent. Bij de boekhandelaren, bij de postdirec teuren of bij de uitgever zelf (F. van de Velde jr., Kleine Markt, L 187 te Vlissin- gen, telefoon 10) kan een abonnement op gegeven worden. Advertenties kosten 0,40 voor de eerste vier regels, voor elke regel meer moet tien cent betaald worden. Grote letters en cliché's worden naar plaats ruimte berekend. Ue krant van 1 januari 1900 verschilt aanzienlijk met de huidige dagbladen. Niet alleen is het formaat en de omvang kleiner, ook ontbreken opvallende koppen en illustraties. Het opmerkelijkste is ech ter de plaats die het nieuws inneemt. De voorpagina bevat naast de gedeeltelijk geciteerde nieuwjaarsoverpeinzing, plaat selijk nieuws, een enkel binnenlands be richt en de feuilleton. Buitenlands nieuws komt pas in de bijlage op de laatste pagina aan de orde. In 1900 is de wereld nog klein, overzichtelijk en dicht bij huis. In de plaatselijke berichten op de voorpa gina kan men lezen over de wisseling van piket bij de Vlissingse brandweer, spuit A is tot 1 juli met de wacht belast. Ook houdt de achtste volkstelling die in 1900 zal wor den gehouden de gemoederen bezig. De verkiezing van een lid van de gemeente raad is noodzakelijk omdat 'één der huidi- gen heeft opgehouden lid van dezen Ge meenteraad te zijn als hebbende verloren één der in artikel 19 van de Gemeentewet vermelde vereischten'. De progressie bij de hoofdelijke omslag van de inkomstenbe lasting, waarvoor artikel 243 van de grondwet veranderd moet worden, roept ook voldoende commotie op om de voorpa gina te halen. Echter, het belangrijkste lijkt wel de feuilleton De Laatste Hein van Den Spiegel, januari 2000 19

Den Spiegel | 2000 | | pagina 21