I BADINRICHTING* vu vruum; vst. f m 8 u. vm 9 n. nm. Zondags tot 12 n. n.m. ene F. Jacobsen. Dit vervolgverhaal be slaat ongeveer een derde van de eerste bladzijde. De tweede pagina wordt bijna geheel in beslag genomen door wensadvertenties. 'Ter gelegenheid van het Nieuwjaar, wordt door ondergeteekenden aan Vrienden, Be kenden en Begunstigers HEIL, ZEGEN en VOORSPOED toegewenscht.' De commerciële oproepen vullen de derde en vierde bladzijde. Een willekeurige keuze hieruit probeert het tijdsbeeld te schetsen. In het Verenigings-Gebouw Vlissingen vindt een concert plaats onder leiding van directrice Mej. R. Bekker door de 'alom gunstig bekende Hollandsche Dameskapel Wilhelmina'. Uitgevoerd worden werken van Erke, Ivanovici, Weber, Danclar, Flotow, Chibulka, Alard, Fischer en Wald- teufel. Ook zijn er voordrachten door de dames Jetje en Saartje. Dat alles voor een toegangsprijs van vijftien cent per persoon. De Badinrichting, Badhuisstraat 32, ver meldt de winterdienst. Voor koude-, war- Badhuisstraat 32. ,3 ICoude-, Warme-, Douche- enStortbaden Prijs per kuipbad f 0.40 stortbad - 0.10 Boekjes voor 12 kuip baden - 3.60 Abonnementen (persoonlijk) 52 Kaarten per jaar - 13. Familieabonnementen 100 Kaarten per jaar. - 25.— Badinrichting Vlissingen, Badhuisstraat 32. Waarschijnlijk is dit het huidige pand Carlton, Badhuisstraat 71, waarvan bouw tekeningen vooreen badhuis bekend zijn. (Vlissingsche Courant 1 Januari 1900) me-, douche- en stortbaden moet tien cent betaald worden. Verder wordt de opening van een speksla gerij in de Gravenstraat aangekondigd en worden breukbanden zonder veer aange boden als 'doelmatigste en voortreffelijkste middel om de zwaarste breuk volkomen zonder eenige pijn of last te verdragen'. Het Excalfactorium Salutare heet het on feilbare middel te zijn wat 'met onbetwist baar succes aangewend kan worden tegen alle vastzittende koude, bezetting op de borst, jicht en rheumatiek. Let op namaak, die is waardeloos.' De goedkoopste phono- graphen, die duidelijk muziek, zang en ge sprekken weergeven worden van harte aanbevolen. Dit alles is slechts een greep uit de vele advertenties. Ook de dienstre gelingen van de stoomtramdiensten Vlis singen - Middelburg v.v. en Breskens - Maldeghem (in Greenwich tijd), de Vlis singsche Havendienst tussen Vlissingen en de buitensluis en de Stoombootdienst op de Westerschelde (in West - Europee- sche of spoortijd) staan vermeld. In een Bijvoegsel, behoorende bij de Vlis singsche Courant' van nieuwjaarsdag 1900 wordt de berichtgeving van de voorpagina voortgezet. Opnieuw komt eerst het plaatselijke nieuws aan de orde. Het gemeentbestuur maakt bekend dat het tarief voor de ver koop van duinzand door de gemeenteraad is vastgesteld op 0,60 per voer (wagen of kar), op 0,15 voor een karet en op 0,02 voor een kruiwagen. Gegadigden moeten zich wenden tot de commies van de plaat selijke belastingen, aan het wachthuis bij de brug over de watergang buiten de voor malige Duinpoort. De regionale berichten vermelden de ver koop van de stoomboot Wester-Schelde van de provinciale stoombootdienst voor 4.500,Deze houten raderboot is in 1867 voor de provincie gebouwd bij Floris Kloos, scheepsbouwer te Alblasserdam voor 23.935,76. Ook aan de voorgeno men restauratie van de Koorkerk in Middelburg voor 11.500,wordt ruime aandacht besteed. In Nisse is een woon huis met schuur afgebrand en in Scher- penisse hebben 'eenige baldadigen den gemeenteveldwachter en den nachtwacht zoo bemoeilijkt, dat ze van hunne wapens gebruik moesten maken door n.l. hun sabel te gebruiken en twee schoten te los- 20 Den Spiegel, januari 2000

Den Spiegel | 2000 | | pagina 22