Dinsdag 23 Januari 1900 Enkele merkwaardige berichten in de maand mei 1900 Aafke Verdonk-Rodenhuis Op deze dag was het om 5.55 uur hoogwater. Verder viel me op dat de krant in die dagen heel wat dunner was dan nu. De koppen snel bekijkenddacht ik hier en daar: dat klinkt bekend, maar bij lezing van het artikel veranderde dat soms. Zo was er het bericht over het door de ge meenteraad genomen besluit een plaatse lijke belasting vast te stellen voor het geneeskundig onderzoek en de verpleging van publieke vrouwen en voor het houden van toezicht op deze vrouwen in de ge meente. Deze belasting moest betaald worden door de houders of houdsters van de 'huizen van ontucht'. Zou deze maatregel van een toch zorgzame samenleving zijn ingegeven uit zorg voor genoemde vrouwen of misschien meer ter bescherming van de bezoekers? Ook de term 'revolutiebouw' trof ik aan. In een lezing van een 'leeraar in de bouwvak ken aan de Polytechnische school te Delft' werd deze term gebruikt voor metselaars, 'duizendpoten' genoemd, die kans zien met een minimum aan specie een maximum aan stenen in de kortst mogelijke tijd op elkaar te stapelen. Uiteindelijk ging mijn belangstelling voor al uit naar de feuilleton, het vervolgver haal dat in die jaren in bijna elke krant voorkwam. De roman Eline Vere (1889) van Louis Couperus verscheen ook eerst als feuilleton. In de Vlissingsche Courant gaat het om het verhaal: 'Tollenaren en Zondaren', naarJ. Torrund Hier het begin van aflevering 3: 'Als zij er aan dacht, kon moeder uit de grond van haar harte er over zuchten, want toen ter tijd, evenals nu, zagen de moeders hare dochters gaarne jong ge trouwd.' Aflevering 3 eindigt als volgt: 'Hij zweeg en scheen op antwoord te wach ten; hij moest maar recht op den man af gevraagd hebben, dan had mevrouw Knapp hem wellicht alles bekend- want liegen kon zij niet. Maar dat was zoo geen ge woonte bij de heeren van de belasting- zij wisten toch dat dit bij de meeste mensen niets gaf (wordt vervolgd)'. De feuilleton was belangrijk. Misschien leefden de lezers net zo mee met het wel en wee van de hoofdpersonen als sommigen van ons dagelijks doen met bepaalde soaps. Akke Landzaat-de Jong Al bladerend door de Vlissingsche Courant van het jaar 1900 vallen allerlei merkwaardige berichten op, waarbij op zijn minst een glimlach niet onderdrukt kan worden. Hier volgt een kleine selectie. 1 mei 1900 'Alle heerlijkheid is als een bloem des velds, zei de jongeling en hij keek in de Spiegel naar zijn baard' 2 mei 1900 'Uit Napels wordt gemeld dat de Vesuvius weer aan 't werk is' 22 Den Spiegel, januari 2000

Den Spiegel | 2000 | | pagina 24