Juli en augustus 1900: Bekende wereldburgers in Vlissingen 'Bij het gebruik van onze stuiverszeep zal uw werk bijna klaar zijn als gij begonnen zijt 16 mei 1900 'De Telegraaf is eene pittige 2 cents sigaar in sierlijke blikverpakking' 'Officieeel wordt bevestigd dat de pest in Smyrna is uitgebroken, maar dat deze van een goedaardig karakter is' 23 mei 1900 'De Gemeente Bloemendaal heeft het zeker hoogst zeldzame voorrecht geen armen te hebben, zodat de rekening van het burgerlijk armbestuur aldaar in het vorige jaar geene uitgaven bevat' 26 mei 1900 'De bevolking van Amsterdam bedroeg op mei dezes jaar 526.072 zielen'. Nina van den Elzen-Velleman In de zomermaanden juli en augustus 1900 komen in de VLissingsche Courant berichten voor dat zelfs de aristocratie, de 'grooten' der aarde, Vlissingen en Walcheren uitkiezen voor een kort verblijf. De Stoomvaartmaatschappij Zeeland speelde hierbij een belangrijke rol. De VLissingsche Courant van 20 juli: 'Gisteren was zoals wij reeds vroeger aankondigden het 25 jaar geleden dat de Stoomvaart maatschappij Zeeland den dienst Vlissingen Queenborough opende, een feit dat zeker elk Vlissinger tot dankbaar aandenken stemt omdat deze lijn een der eersten geworden is tus- schen het vasteland en Engeland en zoveel heeft bijgedragen en nog bijdraagt tot de wel vaart der gemeente'(afbeelding voorpagina) Ook de speciale boot- en mailtrein, de expres die een onderdeel vormde van de directe snelle verbinding tussen Londen en Berlijn moet hier genoemd worden. In het monumentale Vlis- singse station was zelfs een speciale wachtkamer voor koninklijke gasten en andere VIP's. In de VLissingsche Courant lezen we: Khedive van Egypte Vlissingen 19 juni: 'Gistermiddag te 4 ure ankerde alhier ter reede het Koninklijk Engelsche jacht 'Os borne'. Daar de Khedive van Egypte eerst a.s. Woensdagavond met den mailtrain alhier arriveert, komt ook het jacht eerst Woensdag voormiddag aan den zuidelijke ponton meeren.' Vlissingen, 21 juni: Khedive van Egypte, Abbas Pascha II, die het voornemen had met den trein alhier aan te komen, heeft zijn reisplan ge wijzigd. Eerst gisteren werd alhier bekend dat Z.K.H. met een stoomboot van Antwer pen te Vlissingen zou arriveren. Te half drie stapte dan ook de Khedive met gevolg zonder eenig vertoon aan boord van de passagierboot 'Schelde I', varende van Rotterdam op Zierikzee, welk vaartuig naar Antwerpen was ontboden. De 'Osborne', het koninklijk Engelsche jacht, dat den Khedive naar Engeland zou overbrengen, was gisterenmiddag in de haven alhier gekomen en lag gemeerd aan den zuidelijken ponton. Te half acht ure arriveerde de 'Schelde I' met de Belgische vlag in den voortop en de Nederlandsche vlag van achteren en meerde aan den kleinen ponton. Even voor aankomst hadden zich aldaar opgesteld om Z.K.H. te begroeten: de com mandant van de 'Osborne', de Britsche vice-consul, de heer P.A. de Bruijne, in uniform, die des morgens met de nacht mailboot alhier aangekomen heeren: de kolonel Carrington, de kapitein Windgate Den Spiegel, januari 2000 23

Den Spiegel | 2000 | | pagina 25