Viissingcn j(ok\ Hotel Albion aan de Koningsweg kreeg in het jaar 1900 hoog bezoek van de graaf en gravin Lonyay (Particuliere collectie) en nog eenige heeren in burgerkleeding met de Turksche muts op het hoofd. De Khedive - een knappe flinke jonge man in gewone kleeding - zoomede de heeren van zijn gevolg, allen gedekt met de Turk sche muts, begaf zich na de begroeting onmiddellijk aan boord van de 'Osborne', waar de Turksche vlag werd geheschen, en inspecteerde aldaar de eerewacht. De 'Osborne' verliet te 7.45 ure de haven en ankerde op de reede. Een diner werd gege ven, waaraan de Britsche vice-consul deel nam. De 'Osborne' vertrok hedenochtend.' Prins Hendrik, Graaf Herbert van Bismarck Sommige personen waren slechts op door reis, zoals op 28 juni: 'Hedenmorgen arriveerden hier per nacht boot Prins Hendrik, Graaf Herbert von Bismarck en Gemalin, die na eerst in de restauratie-wachtkamer het ontbijt ge bruikt te hebben, de reis naar Hamburg voortzetten.' Graaf en gravin E. Lonyay: Ook hotel Albion kreeg in juli hoog be zoek: 'In het Hotel Albion alhier hebben van Vrijdag tot heden met gevolg en bedien- denpersoneel, samen 3 personen, vertoefd graaf en gravin E. Lonyay. Laatstgenoemde, Prinses Stephanie van België, is gehuwd geweest met wijlen kroon prins Rudolf van Oostenrijk. Zij vertrok ken heden morgen van hier naar Londen. Gedurende hun verblijf werden verschei dene uitstapjes gemaakt op ons voor vreem delingen zoo aantrekkelijk eiland. De graaf en de gravin betuigden herhaaldelijk hun ne ingenomenheid met het schoone dat deze streek oplevert. Beiden woonden gisteren in de Roomsch Katholieke kerk de mis van half 9 uur 's morgens bij.' Prins van Wales 8 augustus meldt de Courant een konink lijk bezoek per trein: 'Precies 10 uur spoortijd kwamen heden morgen met een extra trein alhier aan de Prins van Wales en de Hertog van York met gevolg. Aan den trein werden de hooge reizigers begroet door den Britschen vice-consul, den heer P.L. de Bruijne. De Prins gaf den heer de Bruijne de hand en begroette de aanwezige ambtenaren. Hij was in gewo ne kleding en begaf zich door de koninklij ke wachtkamer naar de 'Calais' die aan den ponton gemeerd lag. Het publiek, dat op den ponton stond, liet den Prins stilzwijgend passeeren. De Prins ging onmiddellijk aan boord en bleef niet aan dek. De 'Calais' vertrok te 10.30 stadstijd naar Engeland, met den Ned. loods van Gelder aan boord.' Koning Leopold Hoog bezoek uit België wordt vermeld in de Courant van 8 augustus: 'Koning Leopold van België kwam giste renmorgen te half elf met zijn stoomjacht 'Alberta' op de reede alhier aan. Z.M. be gaf zich daarna met zijn adjudant in een sloep van de 'Alberta' naar den wal. Ver volgens wandelde Z.M. naar het 'Hotel Zeeland', van waar te elf uur met het ge wone rijtuig van het hotel, een rijtoertje door Walcheren werd gemaakt. Te twee uur keerde de koning naar het hotel terug en begaf zich daarna onmid dellijk weer naar boord. De 'Alberta' vertrok te half drie weder naar zee. 24 Den Spiegel, januari 2000

Den Spiegel | 2000 | | pagina 26