Een nieuw kruispunt des levens Willem Hussem Zet het blauw Aafke Verdonk- Rodenhuis Een jaarwisseling is voor veel mensen een bijzonder moment, een moment van bezinning, terugblikken, het maken van nieuwe plannen, goede voornemens. Dit jaar is de wisseling van het jaar wel heel speciaal. We gaan niet alleen een nieuw jaar in, maar ook een nieuwe eeuw en zelfs een nieuwe periode van duizend jaar, het jaar 2000. Wij, redactie, willen aan dit gegeven speciale aandacht geven. In deze Spiegel worden enkele momenten uit de tweeduizend jaar van onze jaartel ling belicht. Met grote stappen gaan we door de geschiedenis; vanaf ongeveer het jaar 1000 naar rond 1500. Aangekomen bij het jaar 2000 leek het ons interessant eens te kijken hoe het was aan het begin van onze eeuw, in 1900. We zijn daarvoor in de Vlissingsche Courant gedoken, immers in een dagblad vind je de belang rijke gebeurtenissen terug. In het archief zijn vele jaargangen aanwezig, ook op microfiche. Het lezen van die oude kranten bezorgde ons veel plezier, zorgde voor herkenning, soms lijkt er weinig veranderd te zijn. Ook hebben we genoten van de vaak bloemrij ke taal. a 38c Jaargang. Hoe herinner je je een eeuw; in 1000 en enige gedichten misschien? Die richting koos ik door drie dikke delen poëzie, verzameld door Gerrit Komrij, met als titels: - De Nederlandse poëzie van de twaalfde tot en met de zestiende eeuw in 1000 en enige bladzijden, - De Nederlandse poëzie van de zeven tiende en de achttiende eeuw in 1000 en enige gedichten en tenslotte - De negentiende en twintigste eeuw in 1000 en enige gedichten. In deze laatste bundel zocht ik dichters die een groot deel van de twintigste eeuw hebben beleefd. Zo las ik weer eens heel wat schitterende gedichten. Het liefst zou ik er meerdere citeren. Uiteindelijk koos ik voor een heel klein gedicht, wat toch heel veel ruimte geeft. 1900-1974 van de zee tegen het blauw van de hemel veeg er het wit van een zeil in en de wind steekt op Den Spiegel, januari 2000 3

Den Spiegel | 2000 | | pagina 5