Een incompleet Boumeestertableau dr. J.H. van den Berge Den Spiegel, april 2000 15 Bij het doorzoeken in het depot van het Stedelijk Museum te Vlissingen van verschillende kistjes tegels troffen wij een aantal tegels aan die, qua kleurgebruik en uitvoering, bij elkaar leken te horen. Ze waren duidelijk door dezelfde schildershand gemaakt. Bij elkaar gelegd maakten ze allemaal deel uit van één blauw tegeltableau. Na opnieuw doorzoeken van de gehele col lectie ontdekten wij in totaal zeven van dergelijke tegels (afb.l). Er ontbraken diverse tegels, maar hoeveel? Het tableau stelde oorpronkelijk een waterlandschap voor met vissers op de voorgrond en een stadsmuur of een fortificatie op de achter grond. Aardige details zijn de spreeuwen- potten aan de schoorsteen (Benthem Jutting, 1943) en het feit dat een deel van de houten, vrij ver over het water hangen de, uitbouw als toilet zal zijn gebruikt. Met speciale aandacht was de schildering aangebracht en duidelijk niet door de eer ste de beste schilder. Typisch was de tex tuur van de bast van de boom en de B-vor- mige krulletjes aan de uiteinden van het bladerdek. De naam van Cornelis Bou- meester speelde door ons hoofd. Zou Vlis singen inderdaad een incompleet tableau van deze grote Rotterdamse plateelschil der bezitten? Weliswaar is Boumeester vermaard om zijn vele tableaus met mari nevoorstellingen, maar ook zijn land schappen zijn bekend. Of speelden hier nu verlangen, wens en werkelijkheid door elkaar? De tegels zijn redelijk dik (9 mm) en kun nen daarmee passen bij een aanmaakda- tum in het laatste kwart van de zeventien de eeuw. Iedere tegel heeft twee diagonaal geplaatste spijkergaatjes op steeds zo'n 13 tot 14,5 mm uit de hoek. De hoogte en de breedte van de afzonderlijke tegels vari eren tussen 129,5 en 131 mm. De scherf- kleur is geel. Op de achterzijde van iedere tegel is steeds in de rechter bovenhoek een blokletter Z geplaatst (afb.2) en in de rech ter onderhoek een cijfer. De drie duidelijk aaneensluitende tegels geheel links op af beelding 1, droegen van onderen naar boven respectievelijk de letters en cijfers: Zl, Z7 afbeelding 1: Zeven uit één blauw tableau afkomstige tegels. Alle tegels zijn 9 mm dik en hebben een tegelhoogte en -breedte variërend van 129,5 tot 131 mm. Steeds twee diagonaal geplaatste spijkergaatjes. De scherfkleur is geel.

Den Spiegel | 2000 | | pagina 17