afbeelding 5 Heuvelachtig landschap met ruïnes, schapen en koe met herder, reiziger die van zijn rij dier stijgt. De signatuur van Cornelis Boumeester staat op de tegel rechts onderaan: C:BM. Blauw, 4/5 tegels, collectie Museum Boijmans Van Beuningen, inv. nr. A 3373. paalde stukken toe te schrijven aan indivi duele plateelschilders (Tichelaar, 1998). Nu is de situatie ontstaan waarbij, (on danks de in de zeventiende en achttiende eeuw overheersende positie van de Hol lands-Utrechtse plateelbakkerijen) in te genstelling tot de Friese plateelbakkerijen, men nauwelijks in staat is de faïence pro ducten aan een individueel plateelbedrijf toe te schrijven. Ook kan er geen naam van een bepaalde plateelschilder aan toegekend worden. De grote uitzondering hierop is echter Cornelis Boumeester. Deels komt dit door dat zijn werkstukken elk voor zich getuigen van een groot kun stenaarschap. Vooral ook omdat hij als enige schilder praktisch zijn volledige oeu vre signeerde, soms voluit, soms alleen met zijn initialen (afb. 6). Bekend is de ronddrijvende ton op zijn marine-tableaus met de op de bodem geschilderde signa tuur CBR. Rotterdam heeft vele plateelbakkerijen gekend. Eén van de bekendste en grotere was de midden in het centrum bij de Raambrug aan de oostzijde van de Delftse Vaart gelegen tegelbakkerij van Carel Claesz. Wijtmans en zijn opvolgers. Deze plateelfabriek werd door Carel Wijtmans opgericht tussen 1635 en 1640. De produc tie werd gestaakt tijdens het bewind van Jacob Schut in 1773 (Hudig, 1933). Cornelis Boumeester was van ongeveer 1676 tot 1732 werkzaam in deze plateel bakkerij. Deze stond aanvankelijk onder het beheer van de eigenaresse Hester de Meyer, getrouwd met de apotheker Jaco bus de Colonia, en later onder leiding van Hendrik Schut en weer later diens wedu we. Boumeester werd ca. 1650 geboren als oudste zoon van de in Rotterdam geboren Pieter Cornelisz. en de uit Vlissingen af komstige Sara Samuelsdr. Cornelis Pie- tersz. trouwt op 13-12-1676 met Adriaan- Den Spiegel, april 2000 17

Den Spiegel | 2000 | | pagina 19