diverse tegelbewaarkistjes. Dankzij dit bewaren in kistjes zijn wij nu in de uitzon derlijke omstandigheid de achterkanten van zeven tegels van een Cornelis Bou- meestertableau te bekijken. Alleen in het depot van het Historisch Museum te Rot terdam bevindt zich nog een ander Bou- meestertableau waarvan de achterzijde voor studie toegankelijk is. Het betreft een groot tegeltableau met havengezicht, blauw, 6 bij 9 tegels. Op de achterzijde staat aan de bovenzijde steeds een kleine letter i, dus inclusief een punt boven deze letter. Ook hier staat onder de letters een telling gaande horizontaal van links naar rechts met oplopende nummering van beneden naar boven. Cornelis Boumeester heeft gedurende een wel heel lange tijd zijn beroep van tegel schilder kunnen uitoefenen, praktisch het volledige laatste kwart van de zeventien de en het eerste kwart van de achttiende eeuw. Men zou op kunnen werpen dat naarmate deze halve eeuw verstreek de wijze van nummering van tegeltableaus veranderde, bijvoorbeeld van horizontaal van links naar rechts naar verticaal van onderen naar boven. Dit bijvoorbeeld bij een fabrieksovername door een nieuwe eigenaar. Toch lijkt dit niet waar schijnlijk. Andere tableaus met op de ach terzijde van de tegels verticaal oplopende nummering moeten daarom vooralsnog als 'niet van Boumeester' worden afge daan. De definitieve bevestiging van dit vermoeden kan alleen worden gegeven als voor restauratiedoeleinden andere Bou meester tableaus tijdelijk uit hun gipsbed worden gehaald en daarmee de achterzijde van de tegels voor nadere bestudering vrij komt. In ieder geval staat wel vast, dat in het verleden, zowel bij C. Boumeester als bij zijn collega schilder F. van Frijtom, te snel mooie geschilderde plateelwerken aan 'de grote meester' werden toegeschreven. Bronvermelding - W.S.S. van Benthem Jutting, 'Een Middelburgsche spreeuwpot' in: Oudheidkundig Jaarboek, 1943 (jrg 11), p. 88-91 - J.D. van Dam, 'Delfts' uit de provincie. Aardewerk uit Hollandse tegelfabrieken' in: Vormen uit vuur, 1999, p. 3-107 - A. Hoynck van Papendrecht, De Rotterdamsche Plateel- en Tegelbakkers en hun product, 1590- 1851, Rotterdam 1920 - E.M. Vis en C. de Geus, Althollandische Fliesen, Zweiter Band, Schiedam 1978 (reprint) Met daarin opgenomen een artikel van F.W. Hudig, over de wijze van tegelproductie, met voor al archivalische gegevens van de diverse in Nederland en Antwerpen bekende werkplaatsen - C.H. de Jonge, De Nederlandse tegels, Amsterdam 1978 - D.C. Mees, Kunstnijverheid 1600-1800 en Tegels, Rotterdam 1997 - I.C. Peelen, 'Lambert van Meerten te Delft' in: Museumgids Rijksmuseum, Amsterdam 1922 - J. Pluis, Bijbeltegels-Bibelfliesen, Münster 1994 - P.J. Tichelaar en C. Polder, Gebakken Schilderijen, Leiden 1998 Den Spiegel, april 2000 19

Den Spiegel | 2000 | | pagina 21