Algemene ledenvergadering Vrienden van het stedelijk museum en het gemeentearchief gankelijk geworden. Met name de stam boomonderzoekers, die nog steeds het merendeel van de bezoekers vormen, trek ken daar enorm profijt van. De toegankelijkheid van de beeldcollectie (historisch-topografïsche atlas) kan echter sterk worden verbeterd. Het digitalise ringproject zal op dit punt uitkomst moe ten bieden. Digitaliseringproj eet Omdat de hedendaagse mens sterk visueel is ingesteld, wordt de beeldcollectie steeds frequenter geraadpleegd. Reden genoeg dus om de afgelopen tijd veel aandacht te besteden aan de acquisitie van beeldmate riaal. Inmiddels beschikken we over 5.000 prentbriefkaarten, 30.000 foto's, de collec tie van de Vlissingse fotograaf Dert die ongeveer 80.000 opnamen beslaat en er is een principeafspraak met de KSG met betrekking tot het beheer van hun fotocol lectie, welke ook ongeveer 80.000 opna men beslaat. Daarnaast zijn er ongeveer 4.200 dia's aanwezig. Een belangrijk onderdeel bestaat uit de ongeveer 2.500 prenten in de vorm van stadsgezichten, zeegezichten en platte gronden uit vroeger tijden. Het digitaliseringproject zal de toeganke lijkheid van met name de historisch-topo grafïsche atlas optimaliseren. Nu reeds bestaat de mogelijkheid om via de databe standen informatie te verkrijgen. Het is echter niet eenvoudig om uit een beschrij ving een juist beeld te projecteren van het geen men wil zien. Het digitaliseren van het beeldmateriaal brengt hierbij uitkomst omdat de beschrij ving en het daadwerkelijke beeld in één oogopslag op het scherm te zien zullen zijn. Het kent echter nog meer belangrijke voordelen: het bevordert de zelfwerkzaamheid van de bezoeker; het levert een enorme tijdsbesparing op voor zowel bezoeker als personeel; de originelen zullen beter beschermd zijn vanwege de geringere transport- en gebruiksschade Op termijn opent het digitaliseringproject zelfs nog meer voordelen. Ik hoef slechts de woorden CD-ROM en Internet te noe men. Een deel van de nieuwe generatie bezoe kers zal uit digitale bezoekers bestaan omdat deze in staat zullen zijn om ook bui ten de openingstijden kennis te nemen van het rijke bezit van het Gemeente archief Vlissingen. Er is weinig fantasie voor nodig om nog verder in de digitale toekomst te kijken. Ook de niet-visuele bestanden zoals de indexen op de bevolkingsregisters, akten van de burgerlijke stand en historische bibliotheek zullen op termijn digitaal be schikbaar zijn. Met gebruikmaking van de automatise ring en het digitaliseringproject zal der halve de naam 'Informatiecentrum Stads geschiedenis' waargemaakt worden. Deze investering betaalt zich straks terug in de vorm van effectieve dienstverlening. Gehouden op 12 februari 2000 in het Archief Aanwezig namens het bestuur: de heren Postma (voorzitter), Weug (penningmeester), Francoijs (wnd. secretaris), de dames Landzaat en Wandel, de heren Speckens, Knegt en Tramper. Met kennisgeving afwezig: Mevrouw Van der Sluis en de heren Weber en Meerman. 1. Opening De voorzitter opent om 15.00 uur de komst evenals vorig jaar weer hoog is vergadering en constateert dat de op- (47 leden). Den Spiegel, april 2000 21

Den Spiegel | 2000 | | pagina 23