Als op 1 februari 1917 door Duitsland de Onbeperkte Duikbootoorlog afgekondigd wordt, is het duidelijk dat ook schepen van neutrale landen niet zullen worden ont zien. Het risico is dan te groot en de dienst op Engeland wordt geheel stopgezet. De werking van de postcensuur Door de centrale plaats die Vlissingen met De Zeeland inneemt in de postverbindin gen met Engeland, krijgt Vlissingen in de Eerste Wereldoorlog één van de grootste censuurkantoren in Nederland in het postkantoor aan de Steenen Beer. De uitoefening van de censuur is toever trouwd aan het militaire gezag. Dat ligt voor geheel Nederland in handen van de Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht. Voor Zeeland wordt het gedelegeerd aan de Commandant Zeeland (afbeelding 5). Op 15 september 1914 wordt de Direc teur-generaal van P en T verzocht 'de post directeuren in de gebieden waar de staat van beleg is afgekondigd te instrueren voor de uitoefening van censuur hun medewerking te verlenen'. Zeeland, als grensstreek is zo'n gebied. Vlissingen met zijn directe verbinding met Engeland, wordt nog eens extra genoemd. Dus krijgt ook de directeur van het Vlissingse post kantoor het verzoek om medewerking te verlenen aan een militaire censuurdienst. Hierbij is het niet de bedoeling dat binnen landse post onder de controle van de cen suurdienst valt: 'in de eerste plaats gaat het om de post met het neutrale buiten land en met de vijandelijke staten en hun verbondenen. Het censu- reeren van de binnenlandse corres pondentie zal meestal niet noodig en niet mogelijk zijn, behoudens de correspondentie van personen, die als verdacht bekend staan.' Uit drukkelijk wordt ook bepaalde cor respondentie uitgesloten van de censuur, genoemd wordt o.a. post afkomstig van - Hare Majesteit de Koningin en leden van het Koninklijk Huis - Nederlandsche Regeeringsperso- nen, Hooge Colleges van Staat of Provincie - Diplomatieke vertegenwoordigers en buitenlandse Staatshoofden en Regeeringspersonen De censuur wordt uitgeoefend door beëdig de officieren, al of niet gepensioneerd. Vlissingen wordt met Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Arnhem één van de gro te censuurcentra. Hier is extra personeel nodig. Leden van de landstorm en andere militairen die waarborgen kunnen geven van 'volkomen betrouwbaarheid en over voldoende ontwikkeling beschikken' kun nen hier ook ingezet worden als censuur- ambtenaar. Zij moeten dan wel worden 'beëdigd ten aanzien van geheimhouding en juiste behandeling van de stukken.' Op het Centraal Censuurbureau Vlissin gen werken ook onbeëdigde onderofficieren en soldaten. Zij sorteren de post en plak ken de geopende enveloppen weer dicht met speciaal daarvoor vervaardigde stro ken. Ook krijgen de poststukken een stem pel om aan te geven dat ze de censuur gepasseerd zijn. Op 1 juli 1917 wordt het Centraal Cen suurbureau Vlissingen opgeheven. Dit houdt direct verband met de moeilijkhe den die de Stoomvaartmaatschappij Zee land ondervindt om de verbinding met Engeland in stand te houden. De Onbe perkte Duikbootoorlog brengt grote risico's mee voor schepen en personeel van De Zeeland. Uiteindelijk moeten de diensten naar Engeland gestaakt worden. Als gevolg hiervan sluit het Centraal Censuur Bureau Vlissingen de deuren. Voortaan zal de Zeeuwse post met een buitenlandse bestemming in Roosendaal worden gecen- ..-U. §Ér B RI EEfcAÏP lï;t (CAirff pfsIAL£)' T' ff f fi>r- Afbeelding 5 Verantwoordelijk voor de censuur op het Centraal Censuurbureau Vlissingen is de Commandant Zeeland. Op 12 oktober 1915 wordt deze briefkaart vanuit Vlissingeti via Folkestone en Duinkerken ver zonden naar Parijs. particuliere collectie) 8 Den Spiegel, juli 2000

Den Spiegel | 2000 | | pagina 10