Gevangenton Afbeelding 6 Het bijzonder Interneringsdepot Vlissi/igeti is gevestigd in de 'Bomvrije kazerne'gebouwd tegen de oude Westpoort, (collectie Gemeentearchief Vlissingen) sureerd. Het militaire censuurkantoor daar heeft trouwens toch al eerder werk zaamheden van het Vlissingse bureau overgenomen. De meeste vanuit Engeland binnenkomende post met De Zeeland wordt reeds in Roosendaal gecontroleerd. Een tweede censuurbureau in Vlissingen Niet alle post komt in handen van de cen- suurambtenaren van de Commandant Zeeland op het postkantoor aan de Stee- nen Beer. Verspreid over Nederland zijn een aantal interneringskampen voor bui tenlandse militairen. Onder de daar gele- gerden zijn nogal wat geïnterneerden die door dronkenschap, vechtpartijen en ander 'onoorbaar gedrag en opstookerije' in een gewoon kamp niet te handhaven zijn. Op 15 maart 1915 beslist de Minister van Oorlog dat er een speciaal strafkamp moet komen. Dit Bijzonder Internerings depot wordt gevestigd in de massieve 'bomvrije' kazerne in Vlissingen (afbeel ding 6). De Amsterdamse inspecteur van politie H. Pijper wordt de commandant. Post van de gestraften in dit Bijzonder Interneringsdepot Vlissingen krijgt een aparte behandeling. Er is een speciale cen- suurdienst in de bomvrije kazerne zelf. De brieven moeten daar open ingeleverd wor den. Na controle wordt de brief met een plakstrook gesloten en gewaarmerkt met het ovale stempel Commandant Bijzonder Interneringsdepot Vlissingen. Niet alleen buitenlandse gestraften wor den in de 'bomvrije' kazerne geïnterneerd. Ook Nederlandse dienstweigeraars vinden er een tijdelijk onderdak. Dit laatste heeft R.J. Peskens (G.A. van Oorschot) beschre ven in Twee vorstinnen en een vorst. Ook de post van deze dienstweigeraars pas seert de speciale censuurdienst. Bronvermelding - L.W. de Bree, Walcheren onder vreemde heersers, Leiden 1945 - Dr. E.A.B.J. ten Brink e.a., Honderd jaar EngelandvaartBussum 1975 - W. J. van Doorn, Kentekens van de Nederlandse censuur gedurende de Eerste Wereldoorlog Amsterdam 1976 - Evelyn de Roodt, Oorlogsgasten, Zaltbommel 2000 - J. Voskuil en A.W. ten Geuzendam, 'Nederlandse Postcensuur in de Eerste Wereldoorlog', in De Postzak, maart 1988, - J. Hintzen, 'Vlissingse post- en censuurmerken tijdens bezettings- en oorlogsomstandigheden', in Den Spiegel, april 1995 - PTT-archief: jaarverslagen 1914-1918 Den Spiegel, juli 2000 9

Den Spiegel | 2000 | | pagina 11