maakt aan het vragen van te hooge prijzen. Zij die bloedgeld vragen, zullen dan aan de verachting hunner medeburgers worden blootgesteld. In verband met het boven staande moet ik erop wijzen dat reizigers die door omstandigheden genoodzaakt worden aan het station te overnachten ook in de gelegenheid moeten worden gesteld tegen redelijke prijzen brood en verver- schingen te bekomen. De prijzen die thans door de buffetten gevraagd worden wek ken bij velen verontwaardiging', aldus briefschrijver H. Koch. De volgende dag krijgt Koch de nodige bij val in de Vlissingsche Courant. Vooral het stuk van ene 'Motor' liegt er niet om: 'Het artikel van dr. Koch in uw blad van giste ren heeft zeker velen doen opschrikken. We herbergen enkele grijpgieren en hye na's in ons stadje, en we wisten het niet. 't Zijn geen opgezette exemplaren. Ze leven en volgen brutaalweg hun lugubere instinc ten. En ze danken voorzeker god Janus voor de barbaarschheden van den oorlog, die zoo'n rijkelijk voedsel brengen aan hun vieze vraatzucht. Foei! Foei! Foei!. Ze zijn ontdekt. Hun aanwezigheid is gesignaleerd. Ze loopen nu gevaar gevan gen en te kijk gesteld te worden. Bravo! Bravo! Bravo! Ze zullen thans wel verdwijnen of zich ten minste schuil houden en zich vergenoegen met de bereids bemachtigde prooi. Maar daarmede mogen we niet tevreden zijn'. Vervolgens gaat de briefschrijver in op de tot nu toe genomen initiatieven voor de opvang, waar volgens hem nogal het een en ander aan schort. Hij vraagt zich hard op af, of de pas opgerichte afdeling van het Rode Kruis zich hier niet mee moet be moeien of de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer, welke laat ste moet bedenken dat 'Vlissings reputatie op het spel staat.' Ook simpele affiches met raadgevingen en adressen voor de vluchtelingen zou al een stap in de goede richting zijn. Briefschrijver schrijft ook 'dat het niet mag worden geduld dat ze (de vluchtelingen) nog tegen middernacht bij troepjes rondzwerven door onze straten, wanhopig zoekend naar onderdak.' De redactie van de krant vermeldt in een naschrift dat er wel degelijk gecoördineer de hulpacties zijn waaronder het 'dames comité voor uitgewekenen' waarvan me vrouw Staverman de voorzitter is. De redactie meldt ook de oprichting van het Provinciaal Comité tot Hulpverleening aan Vluchtelingen in Zeeland, dat ook in Vlissingen een afdeling heeft. Een aantal Belgische vluchtelingen spreekt het tegen Noodopvang van vluchtelingen in Vlissingen, 15 oktober 1914 (Foto Bert) Den Spiegel, juli 2000 11

Den Spiegel | 2000 | | pagina 13