- ■- Vluchtelingen in de rij om geld te wisselen, voor het kantoor van de firma I.J. Siegers en Zoon op de Zeilmarkt, oktober 1914 (collectie Gemeentearchief VUssingen) dat ze afgezet worden: 'Waar of in welk hotel die abnormale prijzen worden be taald is ons niet bekend; doch zeker niet in Hotel Albion, alwaar de prijzen precies zijn gebleven als voor den oorlog. Arme Belgische vluchtelingen zijn zelfs gratis gevoed, en door tusschenkomst van den hotelhouder van geld en reisbiljetten voor zien om naar hunne bestemming te komen'. Ook de commissaris van politie mengt zich in de discussie. Incidenteel zullen er vol gens hem wel vluchtelingen zijn afgezet, 'doch van een zucht de arme uitgewekenen werkelijk af te zetten is, gelukkig zeggen wij, voor wat de overgroote meerderheid betreft geen sprake.' Het tegendeel is eer der waar: 'Dat in deze dagen door hem groote daden van barmhartigheid en opof fering van verschillende ingezetenen zijn waargenoomen, waarvoor ieder zeker de grootste achting zal hebben.' Het Vrouwencomité voor uitgewekenen Het Vrouwencomité voor uitgewekenen was reeds eind augustus actief. De kar werd getrokken door de dames Van Raalte en Staverman. Het comité opende in het station een bureau om de daar aankomen de vluchtelingen op te kunnen vangen. Zes vrouwen bemanden dagelijks het bureau. Ze werkten onder toezicht van de commis saris van politie en waren herkenbaar aan een band om de arm met de Nederlandse driekleur. De dames zorgden voor logies en verstrekten reisgeld aan degenen die op doorreis waren. Om over zoveel mogelijk slaapplaatsen te kunnen beschikken stel de de gemeente een havenloods beschik baar voor noodopvang. Een grote stroom vluchtelingen in oktober Vanaf 9 oktober nam de vluchtelingen stroom grote vormen aan. Het best hier over zijn we geïnformeerd door genoemd verslag van het Provinciaal Comité tot Hulpverleening. Het rapport beschrijft de aankomst van duizenden vluchtelingen als volgt: 'Het was een tragisch gezicht in die octoberdagen de lange reeks vaartui gen van allerlei soort de Vlissingsche haven te zien binnen varen. Daar kwamen de zware raderboten, die dienst hadden gedaan tusschen Antwerpen en het Vlaamsche hoofd en de kleine overzet boten, de vlugge Wilfords en tal van sleep boten, die rivierschepen sleepten, naast groote vrachtboten, stoomjachten, motor- booten, zeilvaartuigen zonder tal, ja zelfs vele open sloepen. En al deze schepen waren overladen met menschen, die dicht 12 Den Snieerel. iuli 2000

Den Spiegel | 2000 | | pagina 14