op elkander gedrongen, de dekken vulden. Bovendien brachten de booten der Prov. Stoombootdienst onophoudelijk stroomen menschen aan uit Zeeuws-Vlaanderen. Veilig kan dan ook worden aangenomen dat een 30000 tal menschen naar Vlis singen waren gevlucht. De wegen, die van de haven naar de stad leiden waren door lopend bedekt met vluchtelingen, die allen trachtten een onderkomen te vinden.' Het merendeel van deze mensen was hals over kop gevlucht en bezat niet veel meer dan de kleren die ze droegen. In tegenstel ling tot een maand eerder toen er nog geschreven werd over uitbuiting sprak men nu over 'liefdadigheidszin en hulp vaardigheid, die ons volk is aangeboren'. Er werden tal van gebouwen beschikbaar gesteld om de vluchtelingen te kunnen opvangen. Het verslag spreekt over bijna 8600 gehuisveste personen, de niet te con troleren aantallen in schuren, stallen of op de schepen die in de haven lagen niet mee gerekend. Door alle mogelijke onderko mens in te zetten voorkwam men dat vluchtelingen de nacht in de open lucht moesten doorbrengen. Hulp kwam niet alleen van de Vlissingse bevolking. Door het zenden van brood, sui ker, jam, erwten, bonen en andere levens middelen bleek ook de Engelse liefdadig heid geen grenzen te kennen. Daarnaast werd kleding in grote hoeveelheden de Noordzee overgevaren. Geïnterneerde Belgische militairen Naast de vluchtelingen werd Vlissingen ook overspoeld met geïnterneerde Belgi sche militairen. Niet minder dan 23.000 soldaten werden over Vlissingen vervoerd. Daarnaast lagen de ziekenhuizen vol met gewonde militairen, in totaal zeshonderd. Vele gewonden moesten naar ziekenhui zen in Middelburg of elders overgebracht worden. Het station moet in die dagen uit gepuild hebben van de mensen: 'Wacht kamers, gangen en perrons van het station waren overvol en lagen mannen, vrouwen, kinderen en soldaten in een mengelmoes door elkaar'. Hulp aan zieke en gewonde burgers en het transport van militairen regelde het Rode Kruis. De Christelijke bewaarschool werd omgebouwd tot nood ziekenhuis voor burgers. Deze polikliniek stond onder leiding van dr. A. van Woerden uit Den Haag. Vlissingen moet ontlast worden Door de steeds aanzwellende stroom vluchtelingen dreigde de situatie in Vlis singen uit de hand te lopen. Veel vluchte lingen moesten daardoor verkassen naar andere Zeeuwse eilanden of verder het land in. Er werden extra treinen ingezet waarmee reizigers met aan de grens uitge reikte gratis reisbiljetten konden reizen. Na enkele weken daalde het aantal vluch telingen enigszins. Naar schatting moest uiteindelijk aan 14.600 behoeftigen voed sel, kleding en onderdak verschaft wor den. Toch bleef het aantal vluchtelingen in Vlissingen groot. Engelandvaarders De overstelpende drukte op het station zou echter nog maanden duren. Logisch gezien het feit dat de duizenden Belgische vluchtelingen die naar Engeland uitwe ken, bijna allemaal gebruik maakten van de in Vlissingen gevestigde Stoomvaart maatschappij Zeeland (SMZ). Engeland vaarders moesten soms dagen wachten voor ze de oversteek konden wagen en moesten de tussenliggende tijd opgevan gen worden. Ook de SMZ verleende wel willende medewerking en reduceerde de tarieven voor de overtocht. Voedseldistributie In school C (in het Groenewoud) was een volledige slagerij ingericht. De speelplaats van deze school was omgetoverd in een grote keuken met grote fornuizen en kook potten waarin de soep bereid werd. In lokalen wachtten lange rijen vluchtelin gen voor een bord soep. Ook de keukens van het Gasthuis en van de Sint Vincen- tiusvereniging vergastten de vluchtelin gen regelmatig op een warm maal. Gescheiden families Bij de beschieting van Antwerpen waren veel inwoners van deze stad hals over kop gevlucht. Daardoor waren tal van families van elkaar gescheiden geraakt. In Vlis singen waren alle aanplakborden, muren en schuttingen dan ook volgeschreven met verzoeken om inlichtingen naar vaders, moeders en kinderen. Opvang aan de Singelweg Door de opeenhoping van mensen in aller lei hokjes en krotten van woningen was het te verwachten dat de hygiëne te wen- Den Spiegel, juli 2000 13

Den Spiegel | 2000 | | pagina 15