Inleiding Aafke Verdonk- Rodenhuis In deze Spiegel aandacht voor de Eerste Wereld oorlog, 1914 tot 1918. Een oorlog die tot 1939 bekend stond als de Grote Oorlog. met België werd bezet door Duitsland en ook Frankrijk en Engeland waren in oor log met Duitsland. Neder land bleef neutraal. Toch waren ook in ons land de gevolgen merkbaar, zeker in de grensstreken. Voor Vlissingen had de hele situatie vergaande conse quenties, onder andere door de ligging van de stad aan de monding van de Wester- schelde, de rivier die ook toegang geeft tot Belgische havens, name Antwerpen. De vaart op de rivier werd gehinderd door de aanwezigheid van mijnen. Het belood- sen van de schepen wat altijd door Belgi sche en Nederlandse loodsen werd gedaan, moest nu anders worden geregeld. Voor de visserij waren de rivier en de Scheldemonding erg gevaarlijk. Een van de andere gevolgen van 'de grote oorlog' was de postcensuur. De relatie tus sen het Centraal Censuurbureau zoals dat in Vlissingen bestond en de Stoomboot maatschappij Zeeland komt in deze Spie gel uitgebreid aan de orde. Verder was er het vluchtelingenprobleem. Na het uitbreken van de Eerste Wereld oorlog, in augustus 1914, kwamen duizen den Belgische vluchtelingen naar Vlissin gen. Wat dit voor de stad betekende wordt Getekende impressie van patrouillerende Nederlandse oorlogsschepen bij Zoutelande op 31 mei 1915. (particuliere collectie) verteld aan de hand van publicaties uit de Vlissingsche Courant en het Verslag van het provinciaal comité tot hulpverlening aan vluchtelingen in Zeeland. In de rubriek Museumnieuws vindt u in formatie over een tentoonstelling in het Stedelijk Museum Vlissingen die ook terug blikt op een periode die voorbij is, maar door veel Vlissingers niet vergeten. Schilderijen, foto's, scheepsmodellen en andere objecten geven een wat nostalgisch beeld van een verdwenen maritieme sa menleving. Iets verder weg ligt fort Rammekens, het oudste zeefort van West-Europa, wat zeker uw bezoek waard is, niet alleen om het fort zelf, maar ook vanwege de bijzon der mooie omgeving! 2 Den Spiegel, juli 2000

Den Spiegel | 2000 | | pagina 4