Frites bij Kloeteen plaktafel bij Cupido herinneringen aan de Scheldestraat in de jaren zestig Henk Feij Voor mijn moeder Bijna verplicht reed je Vlissingen, dat nog ophield ten noorden van de Irislaan, binnen via de Keersluisbrug en de Paul Krugerstraat. De 'stad', het rondje Walstraat, Nieuwendijk, Bellamypark, Kerkstraat, St. Jacobsstraat, bereikte je via Scheldestraat of Badhuisstraat. Om de klok op het Betje Wolffplein draaide je de Walstraat in. Ik heb het over de jaren zestig van de twintigste eeuw. Van 1962-1968 woonde ik in de Scheldestraat: een levendige, boomrijke, brede winkelstraat met ruime stoepen. Nu vind je er moderne ondernemingen als een tatoeëerinrichting, een uitheemse kruidenier, een video theek en een softdrugswinkel. De Scheldestraat van mijn jeugd zag er 'zakelijk gezien' heel anders uit. De op de buurt gerichte winkels leken er goede zaken te doen. De boodschappen voor mijn moeder of oma deed ik als jongen gewoonlijk in de straat. De Scheldestraat gaat binnenkort 'op de schop'. Vooruitlopend op de uitvoering van een her inrichtingsplan velde de zware storm van zondag 28 mei 2000 maar liefst acht bomen aan de westzijde. Voordat de laadschoppen komen, even terug naar de jaren zestig. Het défilé op Soestdijk Op de kruising met de Paul Krugerstraat had je een winkel op elke hoek: een motor en bromfietsenwinkel, een elektrowinkel, een kleine en een wat grotere kruidenier. De stoepen waren op de vier hoeken van de rijweg gescheiden door een rijtje ijzeren paaltjes met kettinkjes, waarop ik schom melde. Bij Van den Driest, de motor- en bromfiet senhandelaar en pomphouder naast de Gereformeerde Kerk, stonden dikwijls splinternieuwe bromfietsen op de stoep opgesteld. Zó van de fabriek, in ribkarton verpakt en met de sturen verticaal ge draaid. Je zag er de bekende brommer- merken als Solex, Tomos, Berini, Rap, Sparta, Zündapp en Kreidler. Van den Driest kende ik niet anders dan gekleed in een blauwe overall met lederen riem, een montuurloos brilletje en een zwart, recht over het hoofd getrokken kalotje. Op zijn BP-benzinepomp sprak een tekst drei gend: 'KIJKGLAS MOET VOL ZIJN'; dat controleerde ik dan in het voorbijgaan. Het glaasje was altijd vol... De zaak met reparatiewerkplaats werd later overgeno men door de fa. Meijers uit Souburg. Bij de aardige meneer en mevrouw Van Oeveren, van de elektrowinkel, kocht ik gloeilampen, stekkers, snoeren, zekeringen en batterijen voor mijn met margarine zegeltjes bijeengespaarde driekleurenzak lantaarn. Je had rode en blauwe Witte Kat batterijen. Het défilé op Soestdijk of het kunstrijden op de schaats kon ik per zwart-wit televisietoestel in de etalage van Van Oeveren op de voet volgen. Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel kende ik uit de etalage van Van Oeveren. Snoepj e-van-de-week Bij Sperwer-kruidenier Koolwijk aan de overzijde, kocht ons gezin de zogenaamde aanvullende boodschappen. De slogan was: "De Sperwer spiedt naar wat u voordeel biedt". Ik herinner me het half pond hagel slag voor 49 cent, in de bruine papieren puntzak met het Sperwerlogo. De cacao- fantasie (het was vast geen echte chocola) werd altijd zorgvuldig afgewogen door een introverte, zacht sprekende winkeljuf frouw met zwart krullend haar en bril met dikke glazen. Meneer Koolwijk was een zwijgzaam type en altijd in de weer met voorraadbeheer en huisleveranties per fiets. Hij droeg een stofjas en had een potloodje achter het oor, zo'n man dus. De gezette, vriendelijke mevrouw Koolwijk, kende ik eerst en vooral als Eerste Hulp Bij Onge- 10 Den Spiegel, oktober 2000

Den Spiegel | 2000 | | pagina 12