'De drukste kruising van de stad, nog zonder verkeerslichten: de kruising Scheldestraat I Paul Krugerstraat in 1962. Op de hoek, achter de Renault Dauphine, Sperwer-kruidenier Koolwijk. Uiterst rechts het portiek van Schoenmaker Hintzen. fotoarchief PZC) lukken. Op de drukste kruising' van de stad, nog zonder verkeerslichten, vonden regelmatig verkeersongevallen met ern stig letsel plaats. In mijn geheugen gegrift is het ongeval waarbij de zoon van het hoofd der school Oosterling op zijn scooter onder een autobus terechtkwam en veron gelukte. Mevrouw Koolwijk was, als EHBO-ster, vaak als eerste ter plaatse met 'hulpgoederen' zoals dekens, kussens en verband. Zij had al heel wat geregeld voordat ziekenauto en politie arriveerden. De politie reed in de jaren zestig in een donkerblauwe Volkswagen Cabriolet en ik herinner me de bakelieten telefoonhoorn aan het dashboard. Het politiewagenpark bestond in die tijd uit twee van zulke autootjes. Ze reden vaak met een openge vouwen dak, wat absoluut meer indruk maakte dan een gesloten kapje. Slechts als de fabriek uitkwam, na de middag en aan het eind van de werkdag, werd het fietsen de en brommende verkeer geregeld door een agent met fluit. Later kwam er via een knipperlicht in de Scheldestraat uiteinde lijk een verkeerslichtinstallatie op het kruispunt. Mijn oma haalde boodschappen bij 'De Gruijter -/-10%', de wat grotere kruidenier. Dat leverde mij bij toerbeurt de befaamde attractie 'het snoepje-van-de-week' op. Een geschenkje voor kinderen, vergelijk baar met het speeltje uit het tegenwoordi ge 'verrassingsei'. De koffie werd er zono dig ter plaatse gemalen. De koffiebonen uit de verpakking in de koffiemolen; de gemalen koffie terug in dezelfde verpak king. Verser kon het niet, zo leek het, maar thuis maalden wij gewoon zelf. Ik herinner me de kordate, grote vrouw met het kort donker krullende haar, die mij er als leidinggevende leek te werken. Poppe-kaas! Naast De Gruijter was Radio Stok. Getuige de reclame op de winkelruit, was Stok gespecialiseerd in het merk Erres. Vier maal daags kon je meneer Stok, immer in stofjas gekleed, naar de winkel zien lopen vanuit zijn woning in de Verlengde Schelde straat. In de tamelijk kleurloze etalage herinner ik mij de zelfbouwpakketjes voor radiotoestellen en de eerste portable tran sistors. Een 'beetje bakvis' bezat toen een Den Spiegel, oktober 2000 11

Den Spiegel | 2000 | | pagina 13